Cerattepe Buluşması yasağa rağmen gerçekleşti

0
554

Artvin’de madencilik çalışmalarının doğayı yoketmesine karşı mücadele eden vatandaşlar, konser ve söyleşi başvurularının Valilik tarafından yasaklanmasını piknik yaparak aştılar.

Yeşil Artvin Derneği ve Artvin Çevre Platformu üyeleri, ‘Cerattepe için Artvin buluşması’ adıyla 19 Ağustos’ta düzenlemek istedikleri konser ve söyleşiye valilik tarafından izin verilmemesine karşı piknik düzenledi.

Kafkasör Yaylası’nda yapılan pikniğe, ‘Madene hayır’ yazılı tişörtler giyerek gelen yaşam savunucuları, “Katil şirket Artvin’i terk et” sloganları attı. Artvinliler piknikte akordeon eşliğinde horon oynayarak tepkilerini gösterirken, yanlarında getirdikleri pasta, börek ve yöresel yemekleri de paylaştı.

Erzade Nine 1
Erzade Yalçıntaş / Fotoğraf: Eren Dağıstanlı

‘MEMLEKETİMİZİ ÇÖL ETMESİNLER, YEŞİLİMİZİ SOLDURMASINLAR’

Pikniğe katılan ve Cerattepe mücadelesinin önemli isimlerinden olan Erzade Yalçıntaş (95), bir konuşma yaparak mücadelelerinin süreceğini söyledi. Yalçıntaş, “Cerattepe’de madene ‘kesinlikle hayır’ diyorum. Memleketimizi çöl etmesinler, yeşilimizi soldurmasınlar. Arılarımızı balıklarımızı öldürmesinler, doğamızı kirletmesinler. Desinler ki ‘Seni burada öldüreceğiz madeni de durduracağız’, hemen yatarım bıçak altına. Beni öldürsünler, yeter ki Artvin kurtulsun” dedi.

cerattepehaber içerik
Fotoğraf: Eren Dağıstanlı

‘BİZ İNSANLARIN BAŞINA ZEHİR DÖKMÜYORUZ’

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan da valiliğin konser ve söyleşiye izin vermemesine karşı programı bir piknik ve sohbet etkinliğine dönüştürdüklerini söyleyerek şunları belirtti:
“Esasında bugün burada bir forum yapılacaktı, Çoruh Park’ta da bir konser düzenlenecekti. 25 Temmuz’da Artvin Valiliği’ne başvurduk. Ne yazık ki son 2 gün kala mesai bitimine doğru sudan bahanelerle etkinliğimizi valilik iptal etti. Bu yasaklamanın anlaşılabilir bir tarafı yok. Biz insanların başına zehir dökmüyoruz, onlara zarar vermiyoruz, biz sadece pikniğimizi yapıyoruz şu anda.”