Cerattepe Davasında Gerginlik: Avukatlar Duruşmayı Terk Etti!

0
574

RİZE-Cerattepe‘de madencilik faaliyetlerinin durdurulması için açılan davanın karar duruşması Rize’de başladı.

RAPORLAR ŞAİBELİ

Avukat Bedrettin Kalın, ÇED ve bilirkişi raporlarını hazırlayanların arasında aynı üniversiteden akademisyenlerin bulunduğunu hatırlatarak “Bilirkişi ve ÇED raporunu düzenleyen bilim insanlarının aynı üniversiteden olamayacağına dair Danıştay kararı vardır” dedi. Kalın; “Ancak Artvin ÇED ve Bilirkişi Raporlarında ayni üniversiteden hocalar vardır ve şaibelidir” şeklinde konuştu.

Kalın; “%2 lik devlet payının parasal değeri 42 milyon TL dir. Biz Artvinliler olarak bu parayı devlete vermeye hazırız. Devletin derdi %2 değil, %98’lik payı kimlerin paylaşacağıdır.” dedi.

Daha sonra söz alan TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük; “Artvin siyasi bir davadır, Türkiye’yi bölme davasıdır. Artvin’in sınırlarını Türkiye’den koparıp bir şirketin eline verme davasıdır. Bu şirket Artvin’den girip Kastamonu Küre’den çıkacaktır. Şirket Altın değil Bakır diyor. Bu tartışmada gözden kaçmasın, bakırın çıkarılmasında kullanılan yöntemler daha felakettir. Bu rapor teknik bilirkişi raporu değil. Kimya yüksek lisansına gerek yok. Kimya lise 2 öğrencisi yanlışları bulur.” şeklinde konuştu.

Küçük; “Mahkemeniz yürütmeyi durdurma kararı verirse Trabzon valisi kafanızı koparabilir. Alman vakıflarının suç işlediğini düşünüyorsanız onlar hakkında bir tane soruşturmanız olsun.” ifadeleriyle konuşmasına devam etti.

Avukat Erol Çiçek’in de konuşmasının ardından duruşmaya 15 dakika ara verildi.

KABOĞLU: MEMLEKETİME GELİRKEN İLK DEFA BÖYLESİNİ GÖRDÜM

Aranın bitmesiyle söz alan Anayasa hukukçusu İbrahim Ö. Kaboğlu ise “Artvin Borçkalıyım. Memleketime gelirken ilk defa böyle bir arama faaliyeti ve kontrol noktaları gördüm” diyerek sözlerine başladı. “50 yıldır tüm yurtta pek çok davaya katıldım, Dicle Üniversitesinde görev yaptım ama bugünkü gibi bir arama ve baskı görmedim” diyen Kaboğlu; “Anayasa açısından Cerattepe Davasına konu olan Genelge hukuka aykırı ve suçtur. Cerattepe yalnızca Anayasamıza değil Avrupa sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları hukukuna da açık aykırılıklar içeriyor. Avrupa hukukuna konu olmuş benzer davalarda devletin ihmali ve tedbirsizliği var. Cerattepe’de ise bizzat izin veriyor,” diye devam etti.

Kaboğlu mahkemeye heyetine; “Bugün burada vereceğiniz karar ile yalnızca Cerattepe’yi kurtarmayacak, nitelikli ülke umudumuza da güçlendireceksiniz” sözleriyle seslendi.

Kaboğlu’ndan sonra söz alan Profesör Doğan Kantarcı ise “Buradaki altın madeni İzmir’dekinden kat kat daha zararlı ve sonuçları Artvin’in yok olmasını sağlayacaktır. O kadar inceleme yaptım kalitesi bu kadar düşük bir ÇED raporu görmedim. Utanarak söylüyorum ki ben bu ÇED raporunu hazırlayan arkadaşların hocasıyım.’ dedi.

Kantarcı’dan sonra sözü Doçent Doktor Oğuz Kurtoğlu aldı. Kurtoğlu; “Bu eğimde, madenlerin zararsız çıkarıldığı dünyada bir örnek yok. Bu kadar kötü kaleme alınmış bir raporla ilk defa karşılaştık. Bilimsel değil, şirketin parayla yaptırdığı raporlarla oluşmuş.”

CHP’Lİ BAYRAKTUTAN: BU İHSASI REY DEĞİL Mİ?

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Rize’ye giden konvoyun yolunun sık sık kesilmesi üzerine isyan etti.

Arhavi ilçesinde yolu tekrar kesilen ve kimlik kontrolünden geçirilen konvoy, Rize il sınırında, Fındıklı İlçesi girişinde yine durduruldu. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı, Çevik Kuvvet ekipleri ile TOMA araçlarının bekletildiği ilçe girişinde, daha önce yaşananlar tekrarlandı, araçlar arandı, kimlik kontrolü yapıldı.

Polislerle görüştükten sonra açıklama yapan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, bir açıklamada bulunarak “İnsanların duruşmaya ulaşması, bir kaç gündür yapılan kara propaganda ile engellenmeye çalışıldı. Bizim derdimiz Cerattepe. İnsanlar duruşmayı izlemeye gidiyor. Üçüncü kez konvoy durduruluyor, arama yapılıyor. Görünen o ki çok sayıda kişi duruşmayı izleyemeyecek. Rize ve Artvin halkı kardeştir. Burada en ufak bir sorun olur ve bir kişinin burnu kanarsa, bunun sorumlusu siyasi iktidardır. İçişleri Bakanı ve iki ilin valileri ile görüştüm. Aynı araçların tekrar tekrar aranması manidar. Aynı kişi 3 kez aranıyor. Ben de milletvekili kimliğimi değil nüfus cüzdanımı veriyorum. Büyük bir bölüm duruşmaya yetişemeyecek. Artvin’de OHAL koşulları uygulanıyor. Mahkemenin kararının ne olduğunu herkes biliyor. Mahkemeden bir beklentimiz yok. Buradan çıkacak kararın bir önemi de yok. Nihai karar Artvin halkının kararıdır. Artvin halkı kararını vermiştir. Bizi kimse doğayı savunurken yasa dışı örgütlerle yan yana koyma cüretinde bulunmasın” diyerek durama isyan etti.

Davaya taraf olan 750 kişilik listede ismi bulunmayan kimse mahkeme binasına ve çevresine sokulmazken, duruşma salonuna girmesi beklenen yaklaşık 150 kişi de üst araması yapılarak binaya alındı. Gazetecilerin alınmadığı binaya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, CHP İstanbul Milletvekilleri Mehmet Bekaroğlu ve Mahmut Tanal, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbağ, CHP Giresun Milletvekili Mehmet Bülent Bektaşoğlu, eski CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, Yeşil Artvin Derneği Nur Neşe karahan, TEMA Vakfı Genel Başkanı Deniz Ataç ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, müdahil avukatlar, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan ve davaya müdahil olan vatandaşlar alındı.

Duruşma öncesinde kısa bir açıklama yapan TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç “Hâkimlerimizin bugün doğru bir karar vereceğini umut ediyoruz” dedi.

Cerattepe Davası’nda avukatlar reddi hakim talebinde bulunarak salonu terk ettiler

Artvin’in Kafkasör Yaylası’ndaki Cerattepe’de maden çıkarılması konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın bugün görülen karar duruşmasında avukatlar reddi hakim talebinde bulunarak duruşma salonunu terk ettiler.

Rize İdare Mahkemesi’nde saat 09.00’da görülen davanın karar duruşmasında ilginç bir gelişme yaşandı. Davaya müdahil olan 70’ye yakın avukattan 20’ye yakını duruşma salonuna girebilirken, saat 12.00’a gelindiğinde dava duruşmasına 15 dakika ara verildi. Aranın ardından davanın görülmesine tekrar başlandı. Verilen aranın ardından süren dava duruşmasında hakim ve mahkeme heyetinin tarafsızlığını kaybettiği gerçeksiyle müdahil avukatlar, reddi hakim talebinde bulunarak saat 14.00 sıralarında salonu terk ettiler. Duruşma salonunu terk eden avukatların açıklama yapması bekleniyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Avukatı Bedrettin Kalın, “Bugün burada Cerattepe Dosyası’nın duruşması vardı. Bu duruşma için sabah 5’te yola çıktık. Rize’ye gelene kadar 5 kez değişik ilçelerde değişik yerlerde arandık. Biz avukatlar olarak geçebildik ancak müvekkillerimiz ve bu davayı izlemek isteyen arkadaşlarımızın önemli bir kısmı yollarda mahsur bırakıldılar. Mahkemeye erişim hakkı, adalete erişim hakkı ve mahkemelerin aleniyeti ilkesi ihlal edilmiş oldu. Esasen adaletin gerçekleşmesi bu tür usul kurallarına bağlıdır. Dolayısıyla bu usul kuralları yerine getirilmeden adalete erişim hakkı hiçbir koşul olmaksızın sağlanmadan burada adalet aramanın bir anlamı kalmamıştır. Biz her ne kadar mahkemede davamızın özünü anlatmış olsak da başka bir şekilde müvekkillerimizin olmadığı bir yargılamada adalete erişemeyeceğimizi anladığımızdan mahkeme hâkimlerini reddetmeye karar verdik. Hâkimin reddi kararını meslektaşlarımız ile aldık ve mahkemeye bildirdik” dedi.

Şimdi ne olacak?

Yaşanan reddi hakim talebinin ardından duruşmaya son verildi. Reddi hâkim nedeniyle bitirilen duruşma ile ilgili olarak süreç uzamış oldu. Yaklaşık 1,5 aylık bir süreçte yeniden yazışmalar ve mahkeme heyetinin değişip değişmeyeceğine dair kararlar verilecek. Bu süreç zarfında mahkemenin sonucuna ilişkin bir karar verilmesi beklenmiyor.

Yeşil Artvin Derneği An Ve An Takipçilerine Bilgi Aktardı

Yeşil Artvin Derneği davayı takip etmek isteyen üye ve takipçilerini derneğe ait sosyal paylaşım sayfaları üzerine an ve an bilgilendirmede bulundu. Ayrıca davaya ilişkin tüm ayrıntılar da dernek tarafından fotoğraflanarak sosyal paylaşım sayfası üzerinden paylaşıldı.