Cerattepe Davasında Karar Duruşması 19 Eylül Pazartesi Günü Yapılacak

0

ARTVİN-Artvin’in en önemli gündem maddelerinden biri olan Cerattepe Maden Projesi’ne ilişkin yine önemli bir aşamaya gelindi. Şubat 2016’da yaşanan olaylar ve ardından dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun devreye girmesi ile hukuki süreç sonuçlanana kadar çalışmaların durdurulduğu maden projesine ilişkin Rize Bölge İdare Mahkemesi’nde ÇED Davası 19 Eylül 2016 Pazartesi günü (Bugün) görülecek.

‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporu karara bağlanacak

İlimizin Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında karar duruşması 19 Eylül (Bugün) tarihinde, Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek. Tarihi bir kararın verileceği bugün için geniş güvenlik önlemleri alınacağı öğrenilirken, toplu olarak Rize iline gidilmesi noktasında da bazı engellemelerin yapılacağı ifade ediliyor. İşte ayrıntılar:

Sürece nasıl gelindi?

İlk olarak 1989 yılında arama ruhsatı ile Kanada menşeli Cominco Firması tarafından madencilik arama çalışmalarının başladığı Cerattepe Maden Projesi 27 yılı aşkın bir süredir Artvin’in gündeminde. 1991 yılında ön işletme ruhsatının verildiği, 1992 yılında ise işletme ruhsatının verildiği Cerattepe Projesi’nde bir çok önemli aşamalar yaşandı.

Zaman geldi projenin yürütmesi durduruldu, zaman geldi ruhsat iptal edildi. 2012 yılında yeniden ruhsatlanarak Etibakır Maden İşletmeleri tarafından yeniden çalışmaların başlatıldığı projede ruhsat davaları görüldü. Ruhsatın mahkemece onaylanmasının üzerine maden çıkarılmaması için mücadele eden Yeşil Artvin Derneği tarafından Çevre Etki Değerlendirme Raporlarına karşı yürütmenin durdurulması için dava açıldı. İlk ÇED Raporu Mahkeme’de eksik görülünce Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi’nce ‘ÇED olumlu’ kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı aldı. Bunun üzerine harekete geçen Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’nde, ‘ÇED olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açmıştı. Mahkeme, bölgede 14 Mart 2016’da bilirkişi heyeti ile inceleme yapmış ve kararın duruşmanın 19 Eylül 2016 Pazartesi günü görülmesine karar vermişti. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, yıllık 500 bin ton çıkartılacağı öngörülen cevherin kapalı kabinli teleferikle taşınması halinde çevreye zararlarının azalacağı ve ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmayacağı belirtildi. Rize İdare Mahkemesi, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için tarafları son kez dinleyeceği karar duruşması için 19 Eylül tarihine gün verilmişti.

Maden Şirketi Galeri İle Çıkaracağını Ve Murgul’da İşleyeceğini Açıkladı

Bu hukuki süreçler yaşanırken maden şirketi projeye ilişkin yapılan itirazları giderilmek için çeşitli kararlar aldı. Ruhsatı bakıra çeviren ve yeraltı (Galeri) işletmeciliği yapılacağını duyuran şirket, çıkardığı malzemeyi de teleferik ile Artvin-Borçka yolu üzerindeki Zelosman mevkiine indireceğini ve buradan da Murgul’a götürerek Murgul Damar’daki tesislerinde işleyeceğini kamuoyuna duyurdu.

Yeşil Artvin Derneği, Mahkeme İçin Katılım Çağrısında Bulunuyor

Maden projesinin yapılmaması ve ÇED’in yürütmesinin durdurulması için hukuki süreci takip eden Yeşil Artvin Derneği, Rize Bölge İdare Mahkemesi’nde görülecek olan dava için Artvin halkını Rize’ye götürmek için çağrıda bulunuyor. Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, yaptığı çağrılar ile Rize Bölge İdare Mahkemesi’nin son duruşmasına Artvin halkının yoğun katılım göstermesini talep ederek, Artvin’de kaldırılacak otobüsler ile Rize’ye gidileceğini ve Artvin’in sesini Rize’de haykıracaklarını açıkladı.

Cerattepe’ye Sanatçı Desteği

Bu arada, 19 Eylül tarihinde yapılacak olan Cerattepe davası öncesi sanat ve siyaset dünyasından bazı isimler ile çeşitli gruplar Artvin halkına destek mesajları gönderdi. Yeşil Artvin Derneği tarafından sosyal medyada paylaşılan görüntülü mesajlarda, aralarında Müjdat Gezen, Volkan Konak, Edip Akbayram, Onur Akın, Şükriye Tutkun’un da aralarında bulunduğu sanatçılar ile siyasetçiler Aylin Nazlıaka, Melda Onur ve Alper Taş ve Çarşı Grubu’ yer aldı. ‘Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez’ vurgusu yapılan mesajlarda, ‘Cerattepe doğmamış çocukların geleceğidir. Certtape’ye dokunmayın” ifadelerine yer verildi.

Kararın Aynı Gün Açıklanması Beklenmiyor

Böylesine önemli bir günün yaşanacağı Rize Bölge İdare Mahkemesi’nde ise kararin ayni gün açıklanması beklenmiyor. Teamüllere göre mahkemenin tarafları bugün son kez dinleyeceği ve bir hafta içerisinde de kararını taraflara bildirmesi bekleniyor.