‘Cerattepe Geçilmez’

0
813

20 yılı aşkın bir zamandır siyanürle altın işletmeciliği yapılmak istenen Artvin Cerattepe, jandarma eşliğinde şirket görevlilerinin tepeye çıkma çabasına tanık oldu. Yeşil Artvin Derneği tarafından “ACİLLL” kodu ile geçilen mesajda tüm Artvinliler acil olarak Cerattepe’ye çağrıldı. “Maden şirketi, orman bölge müdürlüğü personeli ve jandarma eşliğinde Cerattepeye çıkıyor” denilen mesaj derneğin sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı.

Telefonla ulaştığımız Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve dernek eski yöneticilerinden Göksel Bozkurt, şirket elemanlarının nöbet tutulan yolların dışından başka bir bölgeden Cerattepe’ye çıktıklarını belirterek, kendilerinin de Cerattepe’ye doğru yola çıktıklarını söyledi.

Dernek iletişim kanallarından geçilen mesajda “Tüm dostları acilen Cerattepeye bekliyoruz” denildi.

“Cerattepeye arkadan dolaşarak girmek isteyenler bir kez daha makus talihlerine yenildi. Bugün gün boyu yaşanan gelismelerle ilgili saat 18.00’de Valilik önünde basın açıklaması yapılacaktır.Artvin halkı bir kez daha CERATTEPE GEÇİLMEZ dedi.”

Dünyaca ünlü Kafkasör yaylalarına sekiz, Artvin kent merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Cerattepe’de işletilmek istenen altın madenine karşı yıllardır direnen Artvinliler, madenin AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz Holding’e satılması sonrası yeniden nöbete başlamıştı.

Şirketin Cerattepe’de çalışmasına Kafkasör yaylası yakınlarında kurdukları barikatlar ve dağın çeşitli yerlerine kurulan nöbet noktaları ile izin vermeyen Artvinliler, nöbetlerine ağır kış koşullarına rağmen gece gündüz devam ediyor.