Cerattepe’de Maden Çalışmaları Başladı, Su Kaynakları Kirlendi

0
669

Şendoğan Yazıcı

DANIŞTAY’ın ‘madencilik yapılabilir’ yönündeki yerel mahkeme kararını onamasının ardından madencilik faaliyetlerin devam ettiği, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde ilk kriz baş gösterdi. Cerattepe maden sahasının kuzey ve güney galeri bölgesinden çıkan atıkların bırakıldığı iddia edilen su kaynakları kirlendi. Bölge sakinleri sudan içen hayvanlarının hastalandığını belirtti, sudan numune alan Yeşil Artvin Derneği yönetimi tepkisini dile getirdi.

Yeşil Artvin Derneği Sudan Numune Aldı
Cerattepe bölgesine çıkan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve yönetimi kirlenen su kaynaklarını inceledi, hayvanları hastalanan çiftçilerle görüştü. Heyet, farklı bölgede su numuneleri alarak tahlile gönderdi. Cerattepe’de ki kuzey galerinin hemen altında bulunan merada geçimini hayvancılıkla sağlayan Fikret Beyaz, 11 hayvanının hastalandığın belirterek maden şirketinin çalışmaya başlamasının ardından su kaynaklarının kirlendiğini belirtti. Beyaz, “Ben burada beş altı yıldır aynı merada hayvan besliyorum. Maden şirketi başlayana kadar herhangi bir sıkıntımız sorunumuz yoktu. Şirketin çalışmalarının ardından atık suyunu mu veriyor, tünelin içini mi boşaltıyor bilmiyorum benim yaklaşık 27 tane hayvan zehirlendi. Hayvanlardan hiçbir türlü verim alamıyorum” dedi.

Biz Bu Suyu Hiç böyle Görmedik
Hayvanlar cansız kaldı, ishali durmuyor, ağrıları, sancıları durmuyor. Yatıyor kalkmıyor, geviş getiremiyorlar. Ben bu maden çalışması başlayana kadar böyle bir şeyle karşılaşmadım, görünen bu meranın tamamı tapuludur bizim dedelerimiz de gelir şahitlik yapar biz bu suyu böyle görmedik. Bizim normal yolumuz kapalı, bizim o bölgeden geçmemize zaten izin vermiyorlar. Görevliler geldi numune aldılar, burada benim büyük zararım var ben bir maden şirketi yüzünden bu merayı terk edemem. Terk edecekse maden şirketi terk etsin dedi.

Bu bölgede 100’e yakın büyükbaş hayvan olduğunu ifade eden Beyaz, kurban bayramına şurada ne kalmış ben ne yapacağım dedi.

Çalışmaların güney galeri bölümünün alt tarafında bulunan Hatila Köyü sakinlerinden Mevlüt Altuntaş, derelerin tamamen beyaz renge büründüğünü ifade ederek, sebze ve meyveleri sulamak için kullandığımız su kirlendi. Biz yıllarca böyle bir şeye tanık olmadık dedi.