Cerattepe’yi unutma, unutturma! – Cemil Aksu

0
944

Cemil Aksu

 

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama bu seçimin konuşulmayan bir konusu var: Cerattepe.

Önceki seçimlerde, Artvin adayları, ilk iş olarak Cerattepe’de maden projesine nasıl karşı çıktığını, projenin hayat bulmaması için çalışacağını falan anlatırdı.

Örneğin 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde MHP’nin milletvekili adayı olan avukat Muhammet Altunal, basına yaptığı açıklamalarda “Artvin’de Cerattepe belası, Hod’da da siyanürlü maden belası var. Benim görüşümü, tavrımı biliyorsunuz. Artvin halkının istemediği, Artvin’e zarar veren her şeye karşıyım. Cerattepe maden projesine karşı çıktığım için ben yargılanıyorum. Hiç önemli değil. Söz konusu Artvin ise gerisi teferruattır.  Ben sizin her zaman yanınızdayım. Cerattepe sizin olduğu gibi benim de kırmızı çizgimdir”[1] demişti. Hatta şirketin araçlarının polis-asker zoruyla Cerattepe’ye çıkarıldığı günlerde Artvin halkı ile beraber Atmaca mevkiinde gaz yemişti. Bildiğim kadarıyla Yeşil Artvin Derneği’nin madene karşı yaptığı birçok açıklamanın altında MHP il başkanının da imzası vardır.

cerattepe1

AKP için aynı soruyu sormuyoruz elbette. AKP adayı Erkan Balta, Artvin’i maden şirketlerine pazarlayan kişilerin başında gelmektedir. Bundan da vazgeçmeyeceği aşikar. Meclis’e gittiğinde de maden şirketleri için çalışacağını tahmin etmek kahinlik olmaz.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Borçka’da yaptığı mitingde Cerattepe’ye değinmemesi büyük bir hayal kırıklığı yarattığını belirtmek gerek.

CHP adayı Uğur Bayraktutan’ın eksiği fazlasıyla Cerattepe konusunda yaptıkları biliniyor. 24 Haziran seçimlerinde CHP’nin 1. sıra adayı olan Bayraktutan’ın Cerattepe konusundaki sessizliği dikkat çekiyor. İYİ Parti ve Saadet Partisi adaylarının Cerattepe konusundaki yaklaşımlarını ise henüz bilmiyoruz.

HDP’nin Artvin adayı Emin Ekinci, “Biz orada ekoloji mücadelesi yürüten arkadaşlarımıza zaten destek veriyorduk ve bundan sonra da destek vermeye onların yanında olmaya devam edeceğiz. Cerattepe direnişi yaşadığı bölgemiz ve dünyaya mal oldu. Orada halkın örgütlü gücünün nasıl itiraz edebileceğine hep beraber tanık olduk. Diğer alanlarda da itiraz geliştirilebilirse onları da durdurabiliriz. Yeşil Yol, taş ocaklarına karşı mücadele büyüyecek. Biz sokağın Meclis’teki sesi olacağız”[2] açıklaması yaptı. HDP’nin ayrıca seçim bildirgesinde Cerattepe ve diğer doğa düşmanı bütün projelere son vereceği belirtiliyor.

Cerattepe memleket meselesidir!

Bilmeyenler, unutanlar için bir kez daha yenileyelim. Cerattepe memleket meselesidir. Hatta dünya meselesidir. Çünkü Cerattepe’nin içinde olduğu Kaçkar-Karçal biyosfer alanı dünyadaki en önemli doğal alanlardan biridir. Küresel iklim krizinin etkilerinin geri döndürülemez bir noktaya doğru gittiği bir zamanda bu doğa alanının yok edilmesi insanlık ve doğa suçudur.

Artvin’in birkaç maden şirketine yağmalatılması, Artvin’in insansızlaştırılması demektir. Birçok bilim insanı, bilirkişi heyetleri “Ya maden Ya Artvin” dediler. Başta Cerattepe olmak üzere Artvin’in maden şirketlerine satılması demek, Artvinlilerin sürgün edilmesi demektir. Artvin’in boşaltılması demektir. Başka seçenek yok. Başka seçenek Artvinlilerin, Artvin’deki bütün canlıların zehirlenerek ölmesi. Bu acı gerçeği bir tek gözünü para bürümüş şirket sahipleri ve onun yardakçıları görmüyor.

Cerattepe demokrasi meselesidir

Cerattepe’de maden şirketinin çalışmaya başlaması tamamen hukukun ve demokrasinin katledilmesidir. Artvin halkının karşı çıkmasına, aksi mahkeme kararları olmasına rağmen Cengiz Holding’in siyasi ortağı AKP başkanı Erdoğan’ın emri ile şirket araçları Cerattepe’ye çıkarılmış sonra da OHAL uygulamaları ile şirketin Cerattepe’yi katletmeye başlaması sağlanmıştır. Artvin’de maden şirketi için sıkıyönetim ilan edilmiştir. Mahkeme heyetleri, bilirkişi heyetleri değiştirilerek yandaş savcılar, hakimler, bilirkişiler tayin edilmiştir. Şirket ve Artvin’i gaza boğanlar değil, Cerattepe’yi, doğayı, memleketi savunanlar yargılanmaktadır.

cerattepepolis

Buna karşılık, 25 yıldır sürdürülen maden karşıtı mücadele bir demokrasi örneğidir. Yeşil  Artvin Derneği bir demokrasi örneğidir. Aldığı her kararda tüm Artvinlilerin –hatta AKP’lilerin bile– görüşü, onayı alınarak, müzakere edilerek, sandık ve parmak demokrasisini değil konsensüsü sağlamayı esas alarak hareket ederek küçük ama önemli bir demokrasi, demokratik katılım deneyimi yaratmıştır. Bu açıdan da tüm dünyaya örnektir.

İşte bütün bunlardan dolayı, Artvinliler Cerattepe’yi unutturmamalıdır. Cerattepe’yi unutan Artvin’i, memleketi, demokrasiyi, hukuku zaten unutmuş demektir.

 

[1] http://www.serhadartvin.com/?page=haber&file=detay&id=4430

[2] http://www.artvinden.com/hdp-artvin-adayi-emin-ekinci-fasizmin-hesaplarini-bozacagiz/