Cerec CAD-CAM Sistemi

0
969

CAD/CAM sistemi, dişlerinde çürüme ile karşı karşıya kalan kişiler için inley ve onlay porselen dolgu uygulamalarında, dişlerinde dökülme yaşayan kişilere köprü ve porselen uygulanmasında ve dişlerinde şekil bozukluğu olan kişilerde lamina uygulamalarında kullanılmaktadır.

CAD/CAM sistemi uygulaması yapılırken öncelikle hastanın ağız içi ölçüleri alınmalıdır. Bu ölçüm sırasında son teknoloji olan ağız içi kameralı uygulamalardan da faydalanılmaktadır. Hastanın diş ölçüleri alındıktan sonra diş uygulamasında kullanılacak zirkon, porselen ya da dolgu malzemeleri (hangisi tercih ediliyorsa) için gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Diş boyutları üzerinde değişim yapıldıktan sonra (kesim işlemi yapıldıktan sonra) hazırlanan uygulama malzemesi dişlere uygulanır ve cilalama işlemi yapılır.

CAD/CAM teknolojisinin bu kadar fazla tercih edilmesinin temelinde teknolojik araç ve gereçlerden faydalanılıyor olması yer almaktadır. Geleneksel mumsu yapıya sahip olan macun ile ölçü alma yöntemi yerine kameralı sistemler ile ölçüm yapılması, hastanın mide bulantısı yaşamamasını sağlayarak, uygulamanın daha hızlı ve doğru gerçekleşmesini sağlar.

Uygulanması sırasında hastanın alt ve üst diş ölçüleri, çene ölçüleri ve diş etlerinin yapısını belirlemek amacı ile kamera görüntüsü alınır. Bu görüntüler 3D tarayıcılar aracılığı ile hesaplanarak özel programlar üzerinde tasarım yapılır ve ölçüsü alınan ağız yapısına özel gerekli uygulamalar (porselen, dolgu, inley ya da onlay gibi) yapılır.

pi cerec trocken fraesen

CAD / CAM Teknolojisi Kullanılarak Neler Yapılabilir?

Bu yöntem oldukça hızlı bir teknolojik alt yapıya sahiptir. CAD /CAM yöntemi ile 24 saat içerisinde bütün ağız içerisine zirkonyum uygulaması yapılabilir. Çok kısa bir süre içerisinde yani dakikalar içerisinde dişler daha doğal renklere sahip kuronlar hazırlanarak uygulanabilir. Ayrıca kanal tedavisi uygulanmış dişlerin ileride kırılarak dökülmelerinin önüne geçmek amacıyla porselen kaplama ve inley – onlay dolgu işlemlerinde de CAD / CAM yöntemine başvurulmaktadır. Bu yöntem hem uygulamanın daha kolay ilerlemesini hem de daha hızlı sonuç alınmasını sağlayacaktır.

CAD / CAM yöntemi kullanılırken tamamı ile bilgisayar temelli bir sistem kullanıldığı için ölçüm hataları minimuma indirilmektedir. Defalarca kliniğe gidip yanlış ölçü alınması gibi bir durumla karşı karşıya kalınmamaktadır. 2 saat içerisinde hazırlanan kaplamalar ile güzel ve sağlıklı gülüşlere kavuşmak kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

CEREC SW 01

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/dijital-dis-hekimligi