Çevre Mühendisleri Odasından Artvin’e Destek

0
625

Dünya ölçeğinde önem taşıyan ekolojik öneme sahip milli park ve turizm alanlarının, doğal varlıklarının yok olmaması için mücadele veren Artvinlilerin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz.

 

ANKARA- TMMOB Çevre Mühendisleri Odası son günlerde Artvin’de yaşanan gelişmelerle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Artvin yalnız değildir denilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Artvin`de yaklaşık yirmi yıldır devam eden mücadele sonucu, Mahkeme`nin Cengiz Holdingin madencilik faaliyetini durdurmasının ardından 24 Kasım 2014 tarihinde, Başkanımız Baran Bozoğlu, ziyaret ettiği bölgede Artvinlilerle bir araya gelmiş, mahkeme kararını birlikte kutlamıştık.

Aynı gün yapılan basın açıklamasının ardından Yeşil Artvinliler Derneği Başkanı Neşe Karahan  önderliğinde, Artvinlilerle birlikte maden çıkarılmak istenen Kafkasör,  Mersivan ve bölgenin tamamında teknik inceleme gezisi yapmış, maden arama izni verilmesi durumunda yok olacak doğal yapıyı yerinde görmüştük.

CMOLogoÇevre Mühendisleri Odası olarak ÇED davasında müdahil olduğumuz Cerattepe`de yapılmak istenen madene karşı süren mücadele sonucu, Mahkeme`nin faaliyeti durdurma kararının yerinde bir karar olduğu konusunda açıklama yapmış, Artvin İli ve halkı için sevincimizi dile getirmiştik.

Ne yazık ki, mahkeme kararına rağmen şirket, faaliyetlerine devam etmek amacında ısrar etmiş ve devletin polisini de işe karıştırarak iş makinelerini bölgeye getirmek istemiştir. Artvin’deki gelişmeleri, tek derdi yaşam alanlarını ve Artvin`in doğal dengesini korumak olan halka ve milletvekillerine karşı yapılanlarını üzüntüyle izliyoruz.

Dünya ölçeğinde önem taşıyan ekolojik öneme sahip milli park ve turizm alanlarının, doğal varlıklarının yok olmaması için mücadele veren Artvinlilerin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz. Ormanları korumak için gece gündüz demeden Cerattepe‘yi bekleyen Artvin halkının direnişine karşı yapılan müdahaleyi şiddetle kınıyor, süreci yakından takip ediyoruz.

Artvin halkı, yaşam alanını koruyan yurttaşlar yalnız değildir”