CHP Artvin Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin: AKP 5 yılda borçlandıysa, biz de 5 yılda öderiz

0
564

Artvin Belediye Başkanı Adayı Demirhan Elçin, “Ben meslek ve görevlerim gereği hep sahada oldum, Artvin’in çocuğuyum, burada doğdum burada büyüdüm. Burada ticari hayata atıldım, eşim de Artvinli. Ben de baştan aşağıya Artvin’im” diyor.

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Artvin’de çözülmemiş birçok sorunun olduğunu ifade eden Elçin, “Artvin Halkı AKP Belediyesinden memnun değil anketler de bunu söylüyor, bizim sahadaki çalışmalarımız da bunu gösteriyor” diyor. Elçin, “Her şeyden önemlisi insanlarımız sorunları dile getirmekten ve mevcut yönetenleri eleştirmekten korkuyor, çekiniyor” dedi.

Yaklaşık 2 aydır sahadasınız, çalışmalar yapıyorsunuz. Halk adaylığınızı nasıl karşıladı? Sahada gördüğünüz tabloyu aktarır mısınız?

Öncelikle bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi uzun zamandır sahadayız, aslında 2 aydır değil ben meslek ve görevlerim gereği hep sahada oldum, hep insanların arasındaydım çünkü en nihayetinde ben bir vatandaşım, Artvin’in çocuğuyum, burada doğdum burada büyüdüm. Burada ticari hayata atıldım, eşim de Artvinli. Ben baştan aşağıya Artvin’im. Adaylık sürecinden sonra tabi sahada daha çok vakit geçiyoruz sürekli olarak sokaklardayız ve sıkça ziyaretler yapıyoruz. Gördüğüm şu ki insanlarımız dertli, Artvin’in birçok çözülmemiş sorunları mevcut ve her şeyden önemlisi insanlarımız sorunları dile getirmekten ve mevcut yönetenleri eleştirmekten korkuyor, çekiniyor. Bu nokta sosyolojik olarak incelenmesi gereken bir konu esasında yerelin sorunu değil ülkemizin sorunu. Halkımız adaylığımı memnuniyetle karşıladı bunu görüyorum, hissediyorum ve ziyadesiyle mutlu oluyorum ama bu mutluluk tabi ciddi bir şekilde sorumluluk duygusu da katıyor. Bizden beklenenler var, binlerce kişinin umudunun temsilcisi olmak kolay bir iş değil ama şükürler olsun bu süreci azim ve kararlılıkla götürüyoruz.

AKP’nin bir dönemlik Belediye Başkanlığı döneminde yaptıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Halkın Akp’ye karşı, AKP’nin ortaya koyduğu icraatlar hakkında yorumları neler, bu durumla ilgili gözlemleriniz nelerdir? 

Artvin uzun yıllar sosyal demokrat kadrolar tarafından yönetilmiş bir kenttir. Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanlarının ilimize çok büyük hizmetleri olmuştur. 2014 yerel seçimlerinde halkımızın teveccühü AKP’den yana oldu. O dönemlerde partimizin stratejik hataları olmuştu bundan dolayı CHP seçimi kaybetti. Bugüne kadar görev yapan Belediye Başkanları şüphesiz ki kentlerine faydalı olmak için çalışmışlardır. Mevcut Belediye Başkanımız da Artvin’de bazı değişimleri gerçekleştirmek istemiş ancak iktidarın desteğine rağmen başarısız olmuş gerek hizmet üretme gerekse de sorunları çözme noktasında yetersiz kalmıştır. Artvin halkının gönlüne girmeyi başaramamıştır. Sularımız pis akıyor, Artvin’de otopark sorunu almış başını gitmiş, insanlarımız sokakta rahat yürüyemiyor, Artvin Belediyesi esnafımızla rekabet edercesine lokantacılığa, otelciliğe soyunuyor. Bunun dışında Artvin tertemiz bir kent iken maalesef çöpleri geç toplanan, sokakları pis bir kent haline geldi. Belediye’deki bürokratik kadrolar, gereksiz müdürlükler hizmetin önünü tıkıyor. Personeli ile barışık olmayan bir yönetim asla başarılı olamaz maalesef mevcut yönetim bu sorunu da yaşıyor. Artvin Belediyesinde personel maaşını zamanında alamıyor, tasarruf değil savurganlık mevcut. Şehir hamamı olmayan bir kentte, mevcut belediye teleferik yapacağını söylüyor. Artvin’de kentin tarihini ve kültürünü yaşatacak müze dahi yok. Kültür ve sanat alanına belediyemiz çok yetersiz, hatta ilgisiz. Şehir içi yollarımız halen daha merhum belediye başkanımızın döneminde yapılan yollar, hiçbir şekilde geliştirme ve iyileştirme yapılmadı. Artvin Belediyesi diğer kamu kuruluşlarının yapmış olduğu hizmetleri sahiplenerek hizmet etmiş veya proje üretmiş gibi algı yaratmaya çalışıyor bu durumdan diğer kamu kurumlarının çalışanları ve kurum müdürleri de çok rahatsız bunu net olarak söylüyorum.

Genel olarak Artvin Halkı AKP Belediyesinden memnun değil anketler de bunu söylüyor, bizim sahadaki çalışmalarımız da bunu gösteriyor. Artvin Belediyesi’nin tartışılmayan hiçbir uygulaması neredeyse yok, bütün uygulamaları tartışma ortamı yaratıyor. Çünkü istişare edilmeden, bir kaç kişiden oluşan dar grupların verdiği kararlar uygulanıyor.

Aslında AKP’nin yapmadığı veya yapamadığı projelerle ile çok ilgilenmiyorum. AKP’nin yapmadıkları üzerinden de politika üretmiyorum, kısacası AKP’nin yereldeki uygulamaları benim kampanyamın bir parçası değil. Ben her zaman Artvin için daha iyisini nasıl yapabilirim düşüncesi içerisinde ekibimle birlikte hareket ediyorum.

Başkanlık çalışma sürecinde neler yaptınız? 

Adaylığım partim tarafından resmi olarak açıklandıktan sonra partimin mevcut il ve ilçe yönetimiyle büyük bir uyum içerisinde çalışıyorum. Partimin eski il ve ilçe başkanlarıyla bir araya geldim, yaşayan eski belediye başkanlarımızdan öneriler aldım, toplantılar yaptım ve genel olarak bir yol haritası belirledim. Kampanya dönemimde ekibimizle birlikte esnaf ziyaretleri, ev ziyaretleri, taksi, minibüs, dolmuş durakları ve benzeri noktalara ziyaretler gerçekleştirdik. Partimizin emektar kadınları da eşimle beraber sık sık ev ziyaretleri yapıyor. Ayrıca bende ev ziyaretleri yapıyorum. Çok ciddi sayıda ev ziyareti gerçekleştirdik. Bunların dışında basın-sosyal medya ve görsel alanda propaganda çalışmalarımız devam ediyor. Her gün halkımızla birlikteyim, çay içiyoruz dertleşiyoruz, Artvin için beraber kafa yoruyoruz. Halkımızla birlikte olmak bana moral veriyor, güç veriyor.

Seçim kampanyamız tüm hızıyla devam edecek, daha çok ev ziyareti yapacağız, projelerimizi anlatacağız. Projelerimiz açıklanınca inanıyorum ki Artvin Halkının daha çok teveccühünü kazanacağız.

Eğer Belediye Başkanı seçilirseniz faaliyete geçireceğiniz ilk icraatlar ne olacak? 

İlk icraatımız; Belediye Meclis toplantıları mahallelerde olacak, mahalle halkı toplantımızı izleyecek ve sürece önerileriyle katılacak. Kent estetiğine, şehir içi ve mahalle yollarına aşırı önem veriyorum. Şehir içi yol revizyonu benim çocukluk hayalim. Belediye bu konuya önem göstermedi, eksik bıraktı. Görev süremiz boyunca Artvin’i daha yaşanabilir bir kent yapmak için çalışmalar yapacağız. Belediyeye ait sosyal tesisler esnafımızla rekabet etmeyecek. Gençlerimize özgür internet alanları yaratacağız. İlk icraatlarımız genel hatlarıyla bunlar olacak. Bunların dışında birçok projemiz var kısa süre içerisinde paylaşacağız.

Belirlediğiniz projelerin kaynakları belli mi? Belliyse açıklayabilir misiniz? 

Önce şuradan başlayayım; en önemli kaynak insan kaynağıdır. İnsan kaynağı ile barışık olursak ekonomik kaynağı mutlaka yaratırız. Tasarruf tedbirlerini uygulayıp savurganlığı bertaraf edersek en büyük kaynak yaratılmış olur. Artvin Belediyesi bütçesi şu anda yönetilemiyor korkunç şekilde israf ve savurganlık var bunu AKP’liler bile inkâr edemiyor. Bizler göreve geldiğimizde; İller Bankasından alınan pay, Bütçe disiplini, Avrupa Birliği fonları, Başarılı belediyelerle yapılacak olan iş birliği anlaşmaları ile projelerimizi finanse edeceğiz. Bu konuda vatandaşımız müsterih olsun her projemizin kaynağı vardır ya da kaynağı yaratılır.

Artvin Belediyesi’nin yüklü bir miktarda borcu olduğu söyleniyor, Başkan seçildiğinizde bu borcu nasıl kapatmayı düşünüyorsunuz? 

Bu konuda birçok rakam dilden dile dolanıyor. Ben gerçek rakamı biliyorum ancak polemik yaratmamak için söylemek istemem ama şurası bir gerçek ki başkanlık mazbatasını aldığımda çok da iç açıcı olmayan bir mali tablo ile karşılaşacağım. Ancak mali konularda benim ciddi birikimim ve tecrübem vardır. Bu noktada ihtisas sahibiyim diyebilirim, zoru da severim. Aynı zamanda Serbest Muhasebeci ruhsat sahibiyim, bir de bu yönüm var bu da değerlendirilmeli. Esnaf teşkilatlarının çatı organizasyonu olan TÜRKİYE ESNAF VE SANATKÂRLAR Konfederasyonu’nda Bütçe ve Mali konulardan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum, orada da göreve başladığımda bazı mali sıkıntılar vardı ancak görevimi bırakıyorken mali olarak çok iyi bir seviyede bıraktım. Dolayısıyla bu durum beni korkutmuyor sorunlar aşmak için vardır. AKP 5 yılda borçlandıysa, biz de 5 yılda öderiz.

Ancak göreve geldiğimde benim ana konsantrasyonum sadece borç ödemek değil hizmet üretmek olacaktır. Esasında iktidar belediyesinin bunca imkân ve iktidar gücü içerisinde bütçe yönetimi konusunda bu denli başarısız olmasına anlam veremiyorum.

Artvin merkez ve ilçelerinde, halk taş ocağı, hidroelektrik santralları gibi birçok çevre sorunlarıyla yüz yüze geliyor ve şimdiye kadar açılan ya da görülen birçok çevre davası söz konusu, Belediye CHP’de olsaydı bu sorunlar yaşanmazdı diyenler de oluyor. Siz bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Çevre konusundaki duyarlılığımı ve kararlılığımı tüm Artvin halkı biliyor, bu konuda vatandaşlarımız müsterih olsun. Artvin‘in yeşiline, dokusuna zarar veren hiçbir uygulama ve projeye onay vermeyeceğiz. Daima çevreye duyarlı, çevreyi koruyan çevreyi ve insanı ön planda tutan politikalarla Artvin’imizi yöneteceğiz. Artvin halkı da bu konuda çok duyarlıdır zaten farklı bir uygulamaya izin vermez, Artvin halkı çevresini korur.