CHP Artvin, iktidarın tarım politikalarına karşı basın açıklaması yaptı

0
117

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Başkanlığı Türkiye genelinde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Özellikle hükümetin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Venezuella’dan thal edilmesi kararlaştırılan hayvansal ürünlerin Türk çiftçisine ve üretimimizde yapacağı olumsuz etkileri dile getirildi.

Basın açıklamasına CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin belediye başkanı Demirhan Elçin, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Jadın Kolları İl Başjanı Ayşe Yavuz Dinç, Belediye meclis üyesi Gülşen Kurul, CHP eski Belediye Meclis Üyesi Suat Kesen, Belediye genel koordinatörü Cüneyt Öztürk, CHP Merkez Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye genelinde ortak metin olarak yayınlanan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmektedir. Bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden biri de kuşkusuz çiftçilerimizdir, hayvancılıkla geçinen yurttaşlarımızdır.Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken, çiftçilerimiz yeterince desteklenmemiş; hatta tarım ürünü ithalatı kolaylaştırılarak üretici, ürün fiyatıyla girdi fiyatı arasında sıkıştırılmıştır.

Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL’lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçimizin malının değeri pula dönmüştü.

Saray hükümetinin, Venezuela’da bazı tarım ürünlerinin ve peynir çeşitlerinin vergisiz ithalatına ilişkin son kararı da iktidarın çiftçi karşıtı uygulamalarının devamıdır.200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz yerine; inek sütü üretiminde onuncu, koyun sütü üretiminde ikinci, keçi sütü üretiminde sekizinci, manda sütü üretiminde dokuzuncu sırada olan ülkemiz yerine Venezuela tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.Sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan peyniri vergisiz ithal edecektir.

Trakya’daki Ezine’deki Kars’taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye’deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır.Nitekim, Türkiye’deki yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimler sonrasında 10 kuruşa indirilmiş, ardından da 15 kuruşa çıkartılmıştır. Girdi fiyatları sürekli artarken, arttırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damlalıkla ancak bir kısmı geri verilmiştir.Sarayın bir başka kararı ile Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP “Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetine anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir.” Derken, saray hükümeti Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önünü açmıştır.

Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ithalatında birinci olacaktır.Biz CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerinin çiftçisini desteklenmesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz.

Ülkemizdeki saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağında ki boş tencereyi doldurmamaktadır. Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olan üstü konumuyla genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter bir demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz.

Milletimiz, kendisinden kopanlara, sesini duymayanlara, halini görmeyenlere, kendisi yarın yiyeceği ekmeğin hesabını yaparken, vatandaşın parasıyla saraylarda keyif çatanlara ilk fırsatta gereken yanıtı verecektir.”

Haber: Sami Özçelik