CHP Artvin İl Kadın Kolları: “Böyle gelmiş, böyle gitmez, yeter artık”

0
558

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
CHP Kadın Kolları adına İl Genel Meclis Üyesi aday adayı ve Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul yaptığı açıklamada, Türkiye’de son yıllarda kadına yönelik şiddete büyük bir artış olduğunu söyledi. 1960 yılında Dominik Cumhuriyet’inde katledilen ve dünyada ‘kelebekler’ adıyla efsaneleşen Mirabel kardeşlerin anısına, 25 Kasım’ın ‘kadınlara yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma günü’ olarak anıldığını hatırlatan Kurul; “Dünyanın dört bir köşesinde kadınlar, bu günün anısına toplumsal cinsiyet eşitliğine, ayrımcılığa, şiddete ve savaşa karşı kadın dayanışmasını örgütlüyor seslerini yükseltiyorlar.

CHP ARTVİN KADIN KOLLARI’NDAN KADINA ŞİDDETE ‘HAYIR’
Ülkemizde son yıllarda kadına yönelik şiddette büyük bir artış olmuş, öldürülen kadın sayısı 2012 yılında 165 iken 2013’ün ilk on ayında bu sayı 168’e çıkmıştır. 2017’ye geldiğimizde ne yazık ki rakamlar katlanarak artmıştır. 2018 yılı henüz bitmediği için net olarak bilmiyoruz.

“SEVİYORDUM, KISKANDIM, AYRILMAK İSTEMEDİM” BAHANELERİ VE YALANLARI!
Elimizde bir rapor var. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 veri raporunu paylaştı. Rapora göre 1 yıl içinde 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 332 kadına cinsel şiddet uygulandı. Erkekler kadınları satır, çekiç, traktör, taş, bıçak, pompalı tüfeklerle hunharca katlederken hep, “Seviyordum, kıskandım, ayrılmak istemedim” gibi bahanelerin ardına saklanmaya çalıştı. Türkiye’de kadına ve çocuğa yönelik şiddetin verilerini tam olarak bilmiyoruz. Basın üzerinden derlediğimiz bilgilerin üzerinde kadın cinayeti işleniyor. Türkiye’de evli kadın nüfusunun yüzde otuz dokuzu fiziksel şiddette, yüzde on beşi cinsel şiddete, yüzde kırk dördü duygusal istismara maruz kalmaktadır. Cinsel saldırıya uğrayanlardan çoğu korku, baskı gibi gerekçelerle şikayetçi dahi ol(a)mamıştır.
Öldürülen her iki kadından biri kendi hayatına dair bir karar vermek istediği için öldürülmüştür. Devletten koruma talebiyle polise veya savcılığa başvuran kadınların yüzde yetmiş üçü, sığınma evlerinde olan kadınların ise yüzde yirmi yedisi cinayete kurban gitmiştir. Bu rakamlar sık sık tekrarlanan kadına yönelik şiddete ‘sıfır tolerans’ gösterildiği söylemlerini yalanlamaya yetiyor. Kadınlar, kadın oldukları için şiddetin her türlüsüne maruz kalıyorlar” dedi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEYİ BİR KAMU POLİTİKASI OLARAK BENİMSİYORUZ
Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi bir kamu politikası olarak benimsediklerini ifade eden Kurul, “Sosyal politikalarımızı bu doğrultuda ele alıyoruz. Belleğimizi diri tutmak ve bize dayatılan bunca şeyin altında ezilmemek için ‘BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDER’ diyenlere karşı ‘YETER ARTIK’ diyen kadınların yaşamlarını kendi yaşamlarımıza katıyoruz. Kadınlar için özgürlük ve adalet CHP ile gelecek” ifadelerini kullandı.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK