CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ”Kamu Yararı” Tartışmalarını Meclis Gündemine Taşıdı

0
534

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Rize Fındıklı Belediyesi, 19 Mart 2019’da açılan Millet Bahçesi Parkı’nın adını değiştirerek, Atatürk Parkı yapılması kararında Kamu yararı yoktur konusunu TBMM gündemine taşıdı.

Rize Fındıklı Belediyesi, 19 Mart 2019’da açılan Millet Bahçesi Parkı’nın adını değiştirerek, Atatürk Parkı yapmıştır. Ancak Fındıklı Kaymakamlığı, ‘Adı değiştirmekte kamu yararı görülmediğinden’ Atatürk adı verilmesini onaylamamıştır.

Belediye Meclisinin kararının onaylanmamasını TBMM gündemine taşıyan Bayraktutan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebi ile Meclis Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Bayraktutan verilen önergede şu ifadelere yer verildi: “Rize Fındıklı Belediyesi, 19 Mart 2019’da açılan Millet Bahçesi Parkı’nın adını değiştirerek, Atatürk Parkı yapmıştır. Ancak Fındıklı Kaymakamlığı, ‘Adı değiştirmekte kamu yararı görülmediğinden’ Atatürk adı verilmesini onaylamamıştır.

Fındıklı Belediyesi, aldığı Meclis kararında, park içinde bulunan ve ‘Millet Kıraathanesi’ adı verilen taş yapının adını da ‘Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi’ diye değiştirmiş ancak Fındıklı Kaymakamlığı aynı şekilde ‘Kamu yararı görülmediği için’ bu isim değişikliğine de onay vermemiştir. Bu karar yazılı ve elektronik basın ile sosyal medyada gündem olmuş, vatandaşlarımızın büyük tepkisine yol açmıştır.

Bu Bağlamda;

  1. 2002 yılı sonrası Rize İli genelinde yeni açıldığı için adı konulan veya mevcut olup Belediye meclis kararlarıyla isim değişikliğine gidilen kaç adet Park, bahçe, anıt ve benzeri yapı bulunmaktadır? İsimleri nelerdir?
  2. Listelenen isimler hangi gerekçelerle kabul edilmiştir? Onay verilmeyen kaç adet isim gündeme gelmiştir? Reddedilme gerekçeleri nelerdir?
  3. ‘’Atatürk’’ isminde bulunmayan ‘’Kamu yararı’’ hangi kriterlerle ‘’Millet Bahçesi’’ ‘’Millet Kıraathanesi’’ isimlerinde bulunmaktadır? açıklarmısınız?”