CHP Çevre Komisyonu Üyesi Milletvekilleri TBMM’de Basın Toplantısı Düzenledi

0
855

ANKARA-CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Meclis’te partisinin Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak ve Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ile basın toplantısı düzenledi.

Cerattepe’de yapılması planlanan madencilik faaliyetine karşı gerçekleştirilen protestolara değinen Tüm, “Ne yazık ki okuldaki öğrenciyi, şiddete uğrayan kadını korumaktan aciz kalan devlet bu şirketin makinelerini korumak için tüm güçlerini seferber etmiştir” ifadesini kullandı.

Artvin halkının bölgedeki projeye karşı olduğunu savunan Tüm, şöyle devam etti:
“Ancak demokratik kültürden yoksun AKP iktidarının bunu anlaması mümkün değildir. Demokrasiyi AKP’ye oy vermek olarak anlayan bir anlayıştan, demokratik muhalefeti, sivil toplumun taleplerini anlamalarını beklemiyoruz. AKP’ye buradan sesleniyorum, o güzelim doğada insanları zehirlemekten vazgeçin. Artvin’in yaşam alanından elinizi çekin. Onurlu Artvin halkı bunu yapmanıza asla izin vermeyecektir.”

Tüm, iktidarın, bölge halkının sesine kulak vermesini isteyerek doğası özgür olmayan bir ülkenin insanlarının da asla özgür olamayacağını savundu. Tüm, “Bizim insanımız yaylasıyla dağlarıyla dereleriyle özgürdür. Çünkü onlar oralarla bütünleşmişlerdir” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Cerattepe’deki toplumsal hafızanın silinmemesi, rant uğruna tarihin ve kültürün yok edilmemesini istedi.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu da maden ocaklarının ruhsatlarının kolay verilmemesini gerektiğini kaydetti