CHP Genel Başkanı’na Saldırı

0
730

ARTVİN – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna Artvin’e giderken Ardanuç İlçesi yakınlarında ateş açıldı. Edinilen bilgiye göre PKK’lı olduğu belirlenen bir grup tarafından Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna roketatarlı saldırı yapmak isteyen PKK’lı gurubun fark edilmesi üzerine çatışma çıktı. Yaşanan çatışmalarda bir asker şehit olurken, 4 güvenlik görevlisi yaralandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin programını gerçekleştirmek için uçakla Kars’a geldi. Buradan karayoluyla Artvin’in Şavşat İlçesi’ne geçen Kılıçdaroğlu, ilçe merkezinde halka hitap etti. Artvin’e gitmek üzere yola çıkan CHP konvoyu, Ardanuç İlçesi yakınlarına geldiğinde, konvoya ateş açıldı. Kılıçdaroğlu’nun korumaları hemen harekete geçerek karşılık verdi.

Kılıçdaroğlu, güvenlik gerekçesiyle konvoyun içindeki aracında bekletiliyor. Bölgeye Kılıçdaroğlu’nun güvenliğini sağlamak için zırhlı araçlar ile polis ekipleri geldi.

Kılıçdaroğlu, Şavşat’a Döndü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konvoyuna ateş açılmasının ardından, Artvin Valisi Muhterem İnce ile telefon görüşmesi yaptı. Kılıçdaroğlu, bu görüşmenin ardından, Artvin programını iptal etti. Kılıçdaroğlu ve konvoyundakiler, ardından jammer ve zırhlı araçlar eşliğinde Şavşat İlçesi’ne döndü.

Bir asker şehit, 2’sii asker, 2’si Polis 4 Güvenlik Görevlisi yaralı

Yaşanan ilk çatışmada iki asker yaralandı. Yaralanan askerlerden birinin şehit düştüğü belirlenirken, ikinci çatışmada ise 2’si polis 1 asker olmak üzere 3 güvenlik görevlisi daha yaralandı. Yaralı güvenlik görevlileri Artvin Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, ağır yaralı polis memuru Rize’ye sevk edildi. Çatışmalar sürüyor.

Olaya ilişkin diğer bilgiler ise şöyle:

Kılıçdaroğlu’nun konvoy güzergahında çatışma: 1 şehit, 4 yaralı

Artvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gitmekte olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu konvoya yönelik roketli saldırı hazırlığında olan terör örgütü mensupları ile güvenlik güçleri arasında çıkan silahlı çatışma 1 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı. İkinci çatışmada ise 2 polis memuru yaralandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars ziyareti sonrası Artvin’in Şavşat ilçesini ziyaret etti. Şavşat ziyareti sonrasında Ardanuç ilçesine hareket eden Kılıçdaroğlu’nun konvoyu Yanıklı mevkiinde güvenlik gerekçesiyle özel harekat polisleri tarafından durduruldu. Yolda barikat tespit edilmesi üzerine bölge ateş altına alındı. Ardından çatışma çıktı.

İlçenin Yanıklı mevkiinde meydana gelen olayda konvoyun önünde giden askeri aracı kullanan ve ilk ateşte başından ağır yaralanan jandarma erinin şehit olduğu, biri astsubay 2 askerin de yaralandığı öğrenildi.

Saldırı sonrası zırhlı araçla bölgeden çıkartılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise Şavşat Kaymakamlığı binasına gelirken, daha sonra askeri bir helikopterle bölgeden ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Ve Başbakan Bilgi Aldı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu konvoya yapılan saldırı ile ilgili Artvin Valisi Muhterem İnce ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu’ndan ilk açıklama

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin’deki saldırı sonrası açıklama yaptı.

Artvin’in Ardanuç ilçesi Yanıklı mevkiinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyunun geçtiği sırada Özel Harekat polisleri ile teröristler arasında çıkan çatışma sürerken, CHP Genel Başkanı zırhlı polis aracıyla Artvin’in Şavşat ilçesine gitti.

Yolda bir süre güvenlik gerekçesiyle Şavşat Karayolları Bakım Evi’nde bekletilen Kılıçdaroğlu, buradan çıkışta İHA muhabirine yaptığı açıklamada “Sağlımız yerinde. Kimsenin şüphesi olmasın. Güvenlik güçlerimiz de inşallah iyidir” dedi.

Kılıçdaroğlu, daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında Şavşat’a gitti. Bir süre Şavşat Kaymakamlığı’nda misafir edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, programına kaldığı yerden devam edeceğini açıklayarak önce helikopter ile Ardanuç’a oradan da karayolu ile Artvin’e gelerek programına devam etti. Artvin programını tamamlayan Kılıçdaroğlu, gece geç saatlerde Artvin’den ayrıldı.