CHP lideri Kılıçdaroğlu teşekkür ziyareti için Artvin’de idi

0
386

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde sandıktan başarıyla çıkan belediyeleri tebrik etmek için Artvin’e geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde sandıktan başarıyla çıkan belediyeleri tebrik etmek için Artvin’e geldi. Artvin’in Arhavi, Hopa, Kemalpaşa, Borçka ve merkez belediyelerini ziyaret eden Kılıçdaroğlu bu ilçelerden halka seslendi.

31 Mart seçimlerinde sandıktan başarıyla çıkan belediyeleri ziyaret etmek üzere Artvin’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Artvin’in Arhavi, Hopa, Kemalpaşa, Borçka ve Artvin’de belediye başkanlarını ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından her belediye önünde halka seslendi ve teşekkür etti.

Sabah saatlerinde havayolu ile Trabzon’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Rize’nin Fındıklı ilçesinin ardından Artvin’in Arhavi ilçesini ziyaret etti. Arhavi Belediyesini ziyareti sonrasında burada kısa bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, “Yeni bir siyaset anlayışını başlatıyoruz. Yerelden başladık buna. Allah’ın izniyle önümüzdeki süreçte göreceksiniz. Türkiye’nin her tarafına bahar gelecek. Türkiye’nin her tarafında baharda güzel kiraz ağaçları açacak. Arkasından güzel haziranlar gelecek. Bu güzel coğrafyada hepimizin huzur içinde yaşaması lazım. Kimliği ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun bize saygı duymak düşer” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Hopa’da konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin’in Arhavi ilçesinin ardından geldiği Hopa’da halka seslendi. Sevgi üzerine siyaset kuracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Gerilim, kavga değil, sevgi üzerine bir siyaset inşa etmek istiyoruz. ‘Mart’ın sonu bahar olacak’ dedik. Oldu mu, oldu. Tüm söylemlerimizi sevgi üzerine inşa ettik. Her şey söylediler, hakaret ettiler bize. Ne söylerlerse söylesinler, benim yüreğimdeki insan sevgisi asla ve asla silemezler. Herkesi seviyorum. Allah’ın yarattığı her şeyi seviyorum. Sevgi üzerine bir siyaset. Siyasetçinin de görevinin bu olması gerek. Bu topraklarda sevgi var, barış var. Siyaset bu toprakları kirletiyor aslında. Kavgayı siyaset yapıyor. Niye kavga ediyoruz? Siyaset, hizmet yarışı olmalı. Vatandaş, herkes vergi veriyor, belediye başkanı sizin ödediğiniz vergileri sizin için harcamak zorunda. Harcarken de size hesabını vermek zorunda. Eğer vermiyorsa, bilin ki o belediye başkanı, cebini düşünüyor, vatandaşı değil. Başkanlar, bakanlar, devletin bütçesini yönetenler, nereye hangi paraları harcadıklarının hesabını vermiyorsa, ceplerini düşünüyorlar demektir. Siyasetçi hesap veriyorsa, kul hakkı yemeyen bir siyasetçi demektir” dedi.

‘Suriye ile derhal barışmalıyız’

Orta Doğu’ya barışı, huzuru ve sevgiyi getireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Vatandaşlarımız Suriyelilerden şikayet ediyor. 3,5 milyon Suriyeli var, vatandaş şikayet ediyor.  Vatandaş, ‘Suriyeli birinci, biz ikinci sınıf vatandaş haline geldik. Hastanede onlara öncelik var, bize yok’ diyor. 40 milyar dolar yardım yapıldı. ya hu nereye gitti bu para? Suriyelilere iş var, benim çocuklarım işsiz. Şu soruyu özellikle AK Parti’ye oy veren kardeşlerimin düşünmesini isterim. Neden biz Suriye’ye girdik? Neden Suriye’ye silah soktuk? Neden Müslümanı Müslümana kırdırdık, neden orada insanlar birbirlerini öldürüyor? Saldıran her taraf, ‘Allah Allah’ diye saldırıyor. Birisinin elinde Rus, diğerinin elinde ise Amerikan silahı. Kim kazanıyor? Rusya ve Amerika kazanıyor. İslam dünyası da kaybediyor. Suriye ve Mısır’la derhal barışmalıyız. Bu iç savaşı sona erdirmeliyiz. İç savaşın sona erdirilmesiyle onlara her türlü yardımı yapmalıyız, onları kendi ülkelerine huzur içinde göndermeliyiz. Eğer biz bunu yaparsak, Orta Doğu’nun en saygın ülkesi haline geliriz. Orta Doğu’ya ve bu bölgeye barışı, huzuru ve sevgiyi getireceğiz. Terörü bitireceğiz. Herkesin işi, herkesin aşı olacak. Üreten bir Türkiye kuracağız, tüketen değil.” dedi.

Kemalpaşa’ya ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin’in Hopa ilçesinin ardından geldiği Kemalpaşa’da halka seslendi. Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, 17 yıldır iyi bir sınav verilmedi. Paket açıkladılar, dediler, ‘Ekonomi iyiye gidecek’. Her seferinde kötüye gitti. Ülkenin sorunlarına hep beraber çözüm üretmek zorundayız. Biz görevimizi yapıyoruz. Krizin daha başlangıcında, geçen yılın Ağustos ayında, İstanbul’da 13 madde halinde ‘Bu krizden nasıl çıkarız’ diye açıkladım. Hiç kimseyi suçlamadım; memleket, vatan, bizim vatanımız. Bu vatanda herkesin huzur içinde yaşamasını istedim. Bununla ilgili düşüncelerimi açıkladım; ama her seferinde suçlandım. Ben vatandaşın derdini anlatmayayım da kimin derdini anlatacağım ‘Mutfakta yangın var, işsizlik var, Suriyelilere 40 milyar dolar para harcandı’ diyorum, kızıyorlar dedi.

‘Tek derdim var, her evde huzur olsun’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, daha sonra Borçka ilçesine geçip, belediyeyi ziyaret etti. Belediye binası önünde konuşan Kılıçdaroğlu, siyasetten zenginleşme beklentisinin olmadığını belirterek, şunları söyledi

“Kavgadan, geriliminden, düşmanlıktan yana asla değilim. Tek derdim var; bu memleketteki hiçbir çocuk yatağa aç girmesin. Tek derdim var; her evde huzur ve bereket olsun. Her şeye vergi veriyorsunuz. Ne yapılıyor bu paralarla Türkiye neden üretimden koptu Bunu sormalıyız. Bazı alışkanlıklardan da vazgeçmemiz lazım. ‘İlla ben A partisine, B partisine oy vereceğim’ değil kim bu memlekete hizmet ediyorsa kim siyasette zenginleşmeyi değil halkı düşünüyorsa ondan yana hepimizin tavır alması lazım. Benim siyasetten zenginleşme gibi bir beklentim yok; ama bir çocuk yatağa aç giriyorsa o benim derdimdir”.

‘Muratlı sınır kapısı açılmalı’

Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp Sınır Kapısından sonra Artvin sınırlarındaki ikinci kapı olan Muratlı Sınır Kapısının da açılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, Bu kapı neden açılmaz O TIR’ların bir kısmı buradan gelip, gitse ne olur Hiçbir şey olmaz. Buranın esnafı da kazanacak, herkes kazanacak, zarar eden olmayacak. Size sözüm söz; Muratlı açılacak, bunun için mücadele edeceğim. Burayı açın, ne olur Maliyeti de çok yüksek değil. Buradan sesleneyim isterseniz; eğer bu kapıyı açmakta zorlanıyorsanız, para bulamıyorsanız, vallahi parayı ben bulacağım. Parayı ben bulup, burayı açacağım, yeter ki engel olunmasın dedi.

Daha sonra karayolu üzerinden Artvin’e hareket eden CHP liderini, Artvin’in Şavşat ilçesinde konvoyuna teröristler tarafından saldırıda hayatını kaybeden Şehit Jandarma Er Fatih Çaybaşı ve tüm şehitlerimiz  rahmetle anıyoruz  pankartıyla karşılandı.

Burada Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçini ziyaret eden Kılıçdaroğlu daha sonra halka seslendi. Burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi,”

“Yeni bir siyaset anlayışı getirmek istiyoruz”

“Belediye başkanımız kapıya 7 ilke asmış. 7 ilkeyi belediyeyi ziyaret eden kardeşlerimin okumasını rica ediyorum. O ilkelerden bir sapma olursa hemen uyarsınlar. Yeni bir siyaset anlayışını ülkeye getirmek istiyoruz. Kucaklayıcı, ayrıştırmayan bir siyaset anlayışı ile hareket ediyoruz. Herkesin yaşam tarzına saygı duyan bir anlayış. ‘CHP iktidara geldiğinde şunu şunu yapacak’ diye tehdit ediyorlar. Bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum, hiçbir endişeniz olmasın.”

“Siyasetçi kibirden uzak olacak”

“Herkese hesap verecek siyasetçi, kibirden uzak olacak, halkını, doğasını sevecek siyasetçi. Sizler derelerinize sahip çıktınız. Tüm Türkiye’ye örnek oldunuz. Sorsalar ‘Türkiye’de çevresine en çok sahip çıkan ilçe neresi?’ diye, ‘Fındıklı’ denir. Şeffaf bir yönetim olmalı. Halkın vergileri ile hizmet yapan, maaşını alan belediye başkanı halka hesap verirse o yönetim şeffaf olur. Bunu Saray için de söylüyorum. Hem halkın paraları ile iş yapacaksınız hem de hesap vermeyeceksiniz, halka tebaa gibi davranacaksınız. Bunun adı kibirdir. Mesela şehir hastaneleri ne kadara mal oldu bilen var mı? Ben de bilmiyorum.”

Türkiye’ye baharı getireceklerini, herkesin mutlu olacağı bir Türkiye inşa edeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu memlekette ne zamandan beri et ithalatı, canlı hayvan ithalatı başladı. Bu memlekette çiftçi bittimi? Sorun çiftçiye derdin nedir diye, perişan vaziyette. Şapkayı önümüze koyup düşünmemiz lazım. Allah’ın izniyle ilk seçimlerde Türkiye’ye baharı getireceğiz. Bahar kadar güzel bir mevsim var mı? Artvin’e baharı getirdiniz, buraya geldim sizlere teşekkür etmek için. Artvin de huzur bulacaktır inşallah. El birliğiyle herkesin mutlu olduğu bir Türkiye inşa edeceğiz” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Kılıçdaroğlu’na, TBMM önünde fotoğrafı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün üç boyutlu tablosunu hediye etti. Kılıçdaroğlu, CHP Artvin il Başkanlığını ziyaret ettikten sonra geceyi geçirmek üzere Kafkasör Yaylası’na hareket etti.