CHP Merkez İlçe ve Belediye Arasında Anket Polemiği Devam Ediyor

0
505

CHP Artvin Merkez İlçe Başkanından Gündeme Oturan Belediye Anketi İle İlgili Çok Önemli Açıklamalar. CHP Artvin Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, son günlerde Artvin’in gündemine oturan ve ankette sorulan skandal sorularla alakalı, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin anketteki soruları değil, anketi yaptıranları değil, CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin’i hedef alan açıklamalarına belgeyle yanıt verdi. İlyas Şahin’in açıklamalarından satır başları söyle:

Anketin 1. sayfasında Neden “Artvin Belediyesi Hizmet Soru Formu” Yazıyor?

Şahsımı yalancılıkla suçlayan Belediye Başkanı Kocatepe’ye soruyorum: Anketin ilk sayfasında neden “Artvin Belediyesi Hizmet Soru Formu” yazıyor? Ben zaten anketin son sayfasında yer alan “Etnik kimliğiniz nedir?” ve “Hangi mezheptensiniz?” şeklinde sorulan skandal sorulardan rahatsız oldum. Peki sayın Belediye Başkanı neden bu iki skandal sorudan rahatsız olduğunu dile getiremiyor? Anketi kendi yaptırdıysa bu iki sorunun sorulmasına neden izin verdi? Anketi kendisi yaptırmadıysa neden bu iki sorunun yer almasına izin verdi? Belediye Başkanı, kendisinden habersiz, kendi isminin böyle skandal sorularla bir arada kullanılmasına tepki göstermek yerine neden bana tepki gösteriyor çok merak ediyor ve Artvin halkının takdirine bırakıyorum.

BENİ DAVA ETMESİNDEN KORKMUYORUM
Sayın Belediye Başkanı yukarıda anlattıklarım ışığında anketi kendilerinin yaptırmadıklarını iddia ederken, beni yalancılıkla suçlayarak dava edeceğini belirtmiştir. Beni dilediği gibi dava edebilir, korkum yok çünkü ben belgeye dayanarak konuşuyorum. Belediye Başkanı beni değil, kendi ismini böyle skandal sorularla birlikte kullanan GENAR Araştırma Şirketi’ni dava etmelidir.

3 MİLYON KREDİ ÇEKİP ESNAFA BORÇ ÖDEMEYE ÇALIŞMASINI TEBRİK EDEBİLİRİM!
Belediyenin vatandaşlara yaptığı Belediyeye olan borçlarınızı gelin yapılandırın şeklindeki çağrı karşısında ben de Belediyeye bir çağrıda bulunmuştum. Acaba Belediye de esnafa olan borcunu yapılandırmayı düşünüyor mu? şeklinde sorduğum soruya da yine Belediye Başkanı çok bozulmuş, hatta iddiasına göre esnafa olan borçlarını kredi çekip ödemeye başladığını öğrenince ben sosyal medyadaki bu çağrımdan vazgeçmişim! Buna gerçekten gülüyorum. Sosyal medya hesabımdan herhangi bir yazımı kaldırmadım, dileyen bakabilir. İddiamı yineliyorum. Esnafa borç bitmedi, devam ediyor. Benden bununla ilgili isim vermemi isteyenler olmuş. İsim verip kimseyi fişlemek doğru olmaz, ben belediye başkanına esnafa olan borcum yoktur diye net bir açıklama yapabilmesini öneriyorum. Bunu yapabilmesi için esnafa borç olmaması gerekir.

10 TRİLYON BORÇLANMAYA YETKİ ALINDI AMA SADECE 3 MİLYON KREDİ ÇEKEBİLDİLER
Hatırlarsanız Haziran ayı belediye meclisi toplantısı öncesinde, gündemde yer alan belediyenin 10 Trilyon kredi ile borçlandırılması hususuna karşı çıkmıştım, çünkü belediyenin bu 10 Trilyonu neden kullanmak istediğini açıklamadığı, proje sunmadığını, bu kredinin 2 yıl ertelemeli olarak geri ödeneceğini ve belediye bütçesinin bu rakamı faiziyle birlikte geri ödemeye gücü olmadığını belirterek bu borçlanma rakamına itiraz etmiştik. İtirazlarımıza rağmen yetkiyi belediye meclisinden geçirerek aldılar. Ancak iller bankası bu kredinin sadece 3 Trilyonuna kefil olduğu için 10 değil 3 Trilyon kredi kullanabildiler. Demek ki, bizim iddiamız doğruymuş, bu kredi için bir projeleri gerçekten yokmuş. eğer olsaydı, iller bankası istedikleri rakamı kullandırır ve üstelik bunun geri ödemesini de çok düşük faizle ve çok uzun vadeyle sağlardı. İller Bankası Artvin Belediyesi bütçesi tıkanmasın, maaşlar ödenebilsin, hizmetler aksamasın diye önlem almış ve bizim de uyarımızın aynı yönünde 10 Trilyon bu bütçeyle geri ödenemez diyerek, Belediye kanununda da olduğu gibi bütçenin sadece %10’u olan 3 Trilyon borçlanmasına kefil olarak, Belediyenin lehine bir tutum takınmıştır.

Özetle, biz Cumhuriyet Halk Partililer her zaman belgeler ve gerçekler ışığında söylemler yapmaktayız. Açıklamalarımdan da anlaşıldığı gibi haklıyız, denetim ve muhalefet görevimizi yapmaya dün olduğu gibi bugün de devam ediyoruz ve bundan sonra da devam edeceğiz. Yapmaya çalıştığımız denetim ve muhalefet görevimiz Artvin Belediyesinin ve Artvin halkının lehinedir. bu duygularla, tüm Artvin halkına saygılar sunar, teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Adem Güngör