CHP ve İYİ Parti’den ortak organizasyonla Demirhan Elçin’in Belediye başkan adayı tanıtım programı düzenlendi

0
544

CHP ve İYİ Parti tarafından ortaklaşa Artvin Belediye Başkan Adayı tanıtım programı düzenlendi. 27 Ocak 2019 Pazar günü Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapılan aday tanıtma programına İYİ Parti ve CHP birlikte salonu hınca hınç doldurdu. Protokolde merhum Emin Özgün’ün fotoğrafı konarak koltuk boş bırakıldı. Merhum Özgün’ün 6 Nisan 2013 tarihinde 15 bin kişilik büyük maden mitinginde yaptığı ve tıklanma rekoru kırdığı hatta bundan dolayı yargılandığı o anlamlı konuşması sinevizyonda gösterildi, salonda duygulu anlar yaşandı. Gençlik kollarının hazırladığı Başkan Adayı Demirhan Elçin ile ilgili sinevizyon sunumu da yapıldı.

Aday tanıtım programına CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Eski Belediye Başkanları Seracettin Yazan, Kadir Halvaşi, Murgul Eski Belediye Başkanı Nurettin Durmuş, Kılıçkaya Eski Belediye Başkanı Erdoğan Gazihan, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Necat Kaşıkçı, İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Emrah Özkan, CHP Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk. CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, Belediye Meclis Üyeleri Tahsin Arslan Sinan Saraç, Nermin Albayrak, Cemal Bekçi, ARTSO Başkanı Seçkin Kurt, Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner, 33 Nolu taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Remzi Yıldız. Çağdaş Eğitim Dayanışma Derneği Başkanı Fehmi Mutlu, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, AFGAD Başkanı Turan Şentürk, CHP ve İYİ Parti İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üye adayları, İl Genel Meclis Üye Adayları, Halkevleri Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu, ORKOOP Başkanı Hasan Yaşar, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, CHP Belediye Başkan Adayları Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Ergül Akçiçek, Yusufeli Belediye Başkan Adayı Barış Demirci, CHP Şavşat İlçe Başkan Adayı Nihat Acar, CHP Borçka Belediye Başkan Adayı Ercan Orhan, Hopa Belediye Başkan Adayı Taner Ekmekçi ve partililer katıldı.

Sunuculuğunu CHP Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk’ün yaptığı Aday tanıtım programı Saygı Duruşunun yapılması, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in mesajı okundu.

İlk konuşmayı İYİ Parti Merkez İlçe Başkan Emrah Özkan yaptı. Özkan, CHP’nin İYİ Parti ile mecliste aynı çizgide muhalefet yaptılarına dikkat çekerek; CHP-İYİ Parti ortak aday tanıtım programımıza hoş geldiniz. Demirhan Elçin ile Artvin’de seçim alacağız. İyi Parti olarak niçin Millet İttifakındayız.? İYİ Parti Türk Milliyetçiliği ekseninde Atatürk ilke ve inkılaplarını yaşatma adına Millet İttifakında yer almaktayız. Türkiye Cumhuriyeti kuruluş değerlerine yapılan sözlü sataşmalardan anlaşılmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi TBMM’ye verilen önergelerde aynı safta yer almışız. Artvin’de belediye başkan Adayı olarak Demirhan Elçin için birlikte çalışacağız.”dedi.

Ardından Selim Bilgin kısa bir konuşma yaptı. Bilgin; Öncelikle Cüneyt başkana teşekkür ediyorum. Önceki Genel başkanımızın dediği gibi ben sizi görünce cumhuriyeti görüyorum. CHP ile birlikte Artvin için 31 Mart sonrası İYİ olacak diyen İyi Partililere teşekkür ediyorum. Kadir ağabeyimizi görüyorum. Seracettin ağabey de burada. Belediyecilik sadece çöp toplamak değildi. Su da değildir. Aynı zamanda cumhuriyet değerlerini yaşatmaktır” dedi.

İl Başkanı Ahmet Biber de yaptığı konuşmasında; “Bu güzel topluluğu burada görmek hepimizi mutlu etti. Burada kadınlarımız gençlerimiz var. Tüm demokrasi güçleri burada. 31 Martta bu demokrasi güçleri bu kaleyi tekrar alacak. Bundan eminiz. Burada birlik dedik yakalandık. Bir şeyi söylemeden geçemeyeceğim. Bugün ülkemiz gerçekten beklemediğimiz yolda ilerliyor. Sıkıntılarımız var.

Türkiye’de borçların nasıl arttığını buna karşı tarımımızın nasıl çöktüğünü görüyoruz, son dönemde gümrük vergileri düşürüldü ithalatın önü açıldı. Soğan ve domatesin gümrük vergileri düşürülecek bizim çiftçimiz ne olacak. Her şeyi ithal eder hale geldik, Türkiye’nin geleceğinden kaygılıyım. Çocuklarımızın geleceğinden endişe ediyorum. 550 milyar dolar dış borç var, ödenemiyor. Tekrar üreten Türkiye yapmak zorundayız. Tüketen belediyeler değil, üreten belediye yapacağız. Borçlanan değil kaynak yaratan, kaynak sağlayan belediye olacağız Çağdaş Cumhuriyet şehrini tekrar sağlayacağız. Geleceğimizi umutlarımızı koruyoruz. Seçimlerde hep beraber bu mutluluğu yaşayacağız” dedi.

31 MART’TAKİ DÜĞÜNÜMÜZÜN KINASINA HOŞGELDİNİZ

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise “31 Martta düğünümüz var. Kınamıza hoş geldiniz. Ben Artvin’i şöyle tarif ediyorum. Bizim topraklarda her düşünceden insan çıkar bir tek vatan haini çıkmaz. Biz sevgimizi göstermek için telefonumuza 08 alır kuyruğa gireriz. 08 plakayı almak için kuyruğa gireriz. İl dışında ölürüz Artvin’e götürün deriz. Artvin sevdası budur. İki genel başkan söz konusu vatan ise gerisi teferruattır dediler. Çok önemli bir yola çıkıyoruz. Artvin özelliğine uygun belediyecilik anlayışını getireceğiz. İYİ Parti Genel Başkanı çok saygı duyduğum Sayın Meral Akşener ve genel başkanımız birlikte bu tabloyu oluşturdular. 50 kentte birlik yapıyoruz. 4. dönem Artvin milletvekilliği yapıyorum. Ben bugünden itibaren Uğur Bayraktutan olarak İYİ Partinin de fahri Artvin Milletvekiliyim.

Türkiye olağanüstü dönemden geçiyor. Meclis Başkanı başkanlıktan istifa etmiyor. 94. Madde diyor ki TBMM Başkanı siyasi faaliyete bulunamaz. Belediye seçimi siyasi seçim değil diyor. Biz yaşanabilir bir Artvin vaat ediyoruz. Emin Özgün’ü gözyaşlarıyla izledik. Biz onunla bir sacayağını kaybettik. Belediyeyi geri alacağız. Cerattepe mücadelesinde. Emin Özgün büyük bir güçtü. Belediye büyük bir güçtü.

Son olarak konuşma yapan CHP Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin uzun bir konuşma gerçekleştirdi. Elçin konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Ben sizlere kısa bir yaşam hikayemi anlatmak istiyorum. Ben 30 Haziran 1960 tarihinde babamın ve çocuklarımın da doğduğu Artvin Balcıoğlu mahallesinde doğdum. Sülalem buradan geriye doğru 350-400 yıllık Artvin yerlisidir, İlkokulu gazi ilk okulunda. Orta okulu 50.yıl orta okulunda, lise öğrenimini Artvin endüstri meslek lisesinde tamamladıktan sonra Ankara yüksek teknik öğretmen okulu şimdiki adıyla teknik eğitim fakültesini kazanarak üniversite hayatına başladım, 1980 öncesi öğrenci olayları nedeniyle öğrenimimi tamamlayamadan Artvin’e geri döndüm, öğrenim hayatımı daha sonraki yıllarda Anadolu Üniversitesi halkla ilişkiler bölümünü bitirerek tamamladım. Çalışma hayatına orman işletme müdürlüğü , o zamanki adıyla YSE ve DSİ müdürlüklerinde geçici işçi olarak çalıştım, 1979 yılında DSİ’de teknik personel olarak devlet memurluğuna başladım.

1981 yılında vatani vazifemi yapmak üzere görevimden ayrılarak Bilecik Söğüt’te jandarma er olarak askerliğimi tamamladıktan sonra DSİ’deki memurluk görevime tekrar başladım. DSİ’deki memurluk görevimden çok kısa bir süre sonra 1983 yılında istifa ederek ayrıldıktan sonra 20 Haziran 1983 tarihinde esnaf teşkilatında işe başladım. 10 Kasım 1986 yılında kendi işyerimi açıp esnaflığa başladım. Sırasıyla 1988 yılında giyim eşyaları ve sanatkarlar odasında, 1989 yılında esnaf ve sanatkarlar odaları birliğinde , 1999 yılında esnaf kefalet kooperatifinde başkanlık görevine seçildim. Bu görevlerimi 13 Kasım 2018 tarihine kadar kesintisiz devam ettirdim esnaf teşkilatındaki 35 yıllık hizmet süremde 1993 yılında Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) yönetim kuruluna seçildim. 
Bu görevimi 2010 yılına kadar kesintisiz 17 yıl devam ettirdim. Bu 17 yıllık hizmet süresinde 2002-2010 yılları arasında TESK genel başkan vekilliği görevinde bulundum. Yaşamında geldiğim her göreve atamayla değil hep seçilerek geldim. Belediye başkan adaylığım nedeniyle YSK kararları gereği 13 Kasım 2018 tarihinde bu görevlerimden istifa ettim. Kısaca ben önceleri kahvecilik daha sonra bakkallık yapan ve uzun yıllar esnaf teşkilatında hizmetleri olan nam-ı diğer Çakal Nuri’nin oğluyum.

DİNLENMEMEK ÜZERE YOLA ÇIKANLAR ASLA YORULMAZLAR 
14 Kasım 2018’de üyesi olmaktan her zaman onur duyduğum partim Cumhuriyet Halk Partisi’nde resmi olarak adaylığım açıklandıktan sonra gece gündüz demeden birçok çalışma içerisinde bulunduk. Taziye ziyaretleri, hasta ziyaretleri, esnaf ziyaretleri, ev ziyaretleri, düğün ve benzeri gibi birçok organizasyona katılarak halkımızla birlikte olduk. Görüyoruz ki Artvin değişim istiyor, Artvin yenilik istiyor, Artvin kendi evladını belediye başkanı yapmak istiyor, sizlere söz veriyorum; emaneti mutlaka hep birlikte geri alacağız.

BEN SADECE CHP’NİN DEĞİL, TÜM BİLEŞENLERİN, TÜM ARTVİN HALKININ BELEDİYE BAŞKAN ADAYIYIM

Bugüne kadar gelen süreçte ben sadece CHP’nin değil başta iyi parti olmak üzere tüm bileşenlerin yani Artvin halkının ittifakının belediye başkan adayıyım. belediye başkanı olduğumda Artvin halkının ittifakı sorumluluğu ile görev yapacağıma söz veriyorum. Daha güzel bir Artvin için el ele omuz omuza çalışacağız. Şunu çok iyi biliyorum ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Biz de dinlenmemek üzere bir yola çıktık, yorulmayacağız her şey güzel olacak , her şey iyi olacak. 31 Mart akşamı zafer bizim olacak, Mart’tan sonrası bahar.

Değerli hemşehrilerim, beni tanıyorsunuz. Ben bu memleketin evladıyım. Çocukluğumu, gençliğimi geçirdiğim, ticaret yaptığım, aşık olduğum, dağında taşında anılarımın olduğu, doğasına ve boğasına sevdalandığım Artvin için, hayallerim ve hedeflerim var. Artvin’in sorunlarını da çözümlerini de biliyoruz çözümlerle geliyoruz. Öğrencisinden, yaşlısına, çocuğundan, gencine memuruna işçisine, esnafından iş adamına kadar bütün bileşenlerle birlikte Artvinimizi yöneteceğiz.

ESNAFIYLA REKABET ETMEYEN, İŞÇİSİNE ZULMETMEYEN, TÜKETEN DEĞİL ÖĞRETEN VE ŞEFFAF BELEDİYE OLACAĞIZ

Esnafıyla rekabet etmeyen, işçisine zulmetmeyen, tüketen değil öğreten ve şeffaf bir belediye için hep birlikte çalışacağız. Ulaşımdan, çöp entegre tesisinden otopark sorununa kadar tüm sorunlarımızı birlikte çözeceğiz. Hep birlikte yeni Artvin’i inşa edeceğiz. Gençlerimizin özgür internet alanlarında vakit geçirdiği çocuklarımızın daha modern parklarda oynadığı esnafımızın huzur ve bereketle dükkânlarını açtığı, araçların park etmediği cadde ve sokaklarda gezeceğiz. Mutlu ve huzurlu şekilde yaşayacağımız bir Artvin yaratmak için çok çalışacağım.

Sizlere yönetim anlayışımızı kısaca açıklamak istiyorum. Belediye meclis toplantılarımızı belediyede değil her meclis toplantımızı başka bir mahallede halka açık halkın ayağına giderek şeffaf bir şekilde halkımızla bütünleşerek yapacağız. Hangi siyasi görüşten olursa olsun her mahallenin muhtarına kendi mahallesinin gider bütçesini yapma imkanı sağlayıp, muhtarlarımıza belediye gözetiminde harcama yetkisi vereceğiz. Bizim belediyeciliğimizde yapacağımız değişiklikleri cadde ve sokak isimleri dahil olmak üzere halka soracağız, belediyenin önüne sandık koyacağız, web sayfamızı anında halkın oy kullanmasını sağlayarak hemşehrilerimizin görüşlerini alarak uygulamalar yapacağız. Belediyede çalışan emekçilere eşit işe eşit ücret uygulamasını başlatacağız. Emekçinin çalışanın ücreti ödenmeden belediyenin hiçbir ödemesi yapılmayacak.

Belediye çalışanlarının ücretlerini geciktirmeden zamanında ödeyeceğiz. Belediye çalışanı hiçbir kimseyi işten çıkarmayacağız. Belediye çalışanının hak ettiği hiçbir kanuni iznini gasp etmeyecek ve izin hakkını emekçi ile pazarlık eder hale getirmeyeceğiz” dedi.
Konuşmaların sonunda CHP Gençlik Kolları Başkan Adayı Demirhan Elçin’e belediye başkanı seçildiği taktirde sahadaki çalışmaları yerinde incelemesi için takım elbise kravatla değil, iş elbisesiyle gidebilmesi için iş elbisesi hediye etti.

Konuşmaların ardından İYİ Parti’nin belediye ve il genel meclis üyesi adaylarının tanıtımı yapıldı. Birlik ve beraberlik fotoğrafının çekinilmesinin ardından aday tanıtım programı sona erdi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK