CHP’den ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizisiyle ilgili hamle

0
792

CHP milletvekili Tur Yıldız Biçer, kadına şiddet görüntüleriyle tepki çeken “Sen Anlat Karadeniz” isimli dizinin yayından kaldırılması için RTÜK’e başvurdu.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, geçen hafta yayına giren “Sen Anlat Karadeniz” isimli dizinin “kadına yönelik şiddeti alenen teşvik ettiğini” ifade ederek RTÜK’e şikayette bulundu.

Dizinin yapımcısı Osman Sınav, senaristler ve yönetmenlerin de kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmakta olduğunu ifade eden Biçer, dizinin yayından kaldırılmasını ve yayıncı kuruluş hakkında da yaptırım uygulanmasını istedi.

Biçer, şikayetinin gerekçesini “Ülkemizde katledilen kadınların üçte biri sadece eşinden ayrılmak istediği için öldürülüyor. Ne yazık ki ülkemizde fiziksel, cinsel ve sözel şiddet rakamları çok daha korkunç boyutlara ulaştı. Kadına yönelik şiddet rakamlarının oldukça yüksek olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalı, izleyicinin zihninde toplumsal cinsiyet rollerini sakıncalı şekilde pekiştirmemek hususunda -özellikle günümüzde- senaristlerin ve yapımcıların daha hassas olması gerekmektedir” şeklinde açıkladı.

Dizi senaryosunun kabul edilebilir olmadığını söyleyen Biçer, “Kadın cinsinin aşağılandığı bu görüntülere taviz verilmesi, yayınlanmasının desteklenmesi bütün kadın cinsinin aşağılanmasına onay verildiği anlamına gelmektedir. Ve dizinin yayından ivedilikle kaldırılması ve sorumlular için yaptırım uygulanması gereği mutlaktır” dedi.