CHP’li Bayraktutan Artvin’de artan trafik kazalarını parlamentoya taşıdı

0
509

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan son aylarda Artvin’de peş peşe meydana gelen Trafik kazalarını TBMM gündemine taşıdı.

Uğur Bayraktutan TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması bir soru önergesi verdi.

Bayraktutan soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Son 20 günde 4 kazaya sahne olan Artvin Varyant Yolu adeta vatandaşlarımız için ölüm yoluna dönüşmüştür. Özellikle Karayollarının Mıcırlı asfalt dökmeye başlamasıyla kazaların art arda gerçekleştiği vatandaşlarımız tarafından iddia edilmektedir.

Karayolları asfaltlama yaptığı yerlerde asfalta yapışmayan Mıcırları süpürme çalışması yapması gerekir. Ancak vatandaşlarımız süpürme çalışması yapılmadığını, iddia etmektedir. Bu Mıcırların kendiliğinden yok olmasını beklemek kazalara davetiye çıkarmaktır. Yol üzerinde uyarı levhalarının yetersiz olduğu hatta bazı noktalarda hiç olmadığı gözlemlenmiştir. Araçlar bu Mıcırlar yüzünden kaymakta ve aracın kontrolü zorlaşmaktadır. Son 4 kaza da Mıcırlı asfalt çalışmasından sonra gerçekleşmiştir. Yabancı sürücülerin de kullandığı bu yolda tehlike daha da artmaktadır. Son kaza 3 Temmuz 2019 Çarşamba günü meydana gelmiştir.

Bu bağlamda;

1-2019 yılında Artvin İli genelinde trafik kazalarıyla ilgili acı tablonun değişmesi, trafik kazalarına ilişkin sorunların çözülmesi için alınan önlemler nelerdir?

2-2019 Yılında Artvin ili genelinde kayıtlara geçen ölümlü kaza sayısı kaçtır? Konusu geçen kazalarla ilgili devam eden bir dava, soruşturma mevcut mudur?

3-Artvin Varyant yolunda her hangi bir asfaltlama çalışması mevcut mudur? Mevcut ise çalışma hangi tarihler de başlamıştır?

4-Artvin Varyant Yolunda iddia edildiği gibi mıcırlı asfalt dökülmüş müdür? Artvin Varyant Yolundaki kazaların; Karayollarının yola mıcırlı asfalt dökmesi sonrası art arda gelmesi hususunda ilgili birimleriniz bir inceleme başlatmış mıdır? Asfaltlama işleminin gerekli standartlar dışında yapıldığı iddiaları doğru mudur?

5-Artvin Varyant yolunda yapılan mıcırlı asfalt çalışması sırasında tedbirlerin yetersiz olduğu; bazı noktalarda uyarı levha ve tabelalarının hiç olmadığı iddiaları ışığında ağır hizmet kusuru kaynaklı son 20 günde gerçekleşen ölümlü kazalarla ilgili Bakanlığınız bir soruşturma başlatmış mıdır? Detayları kamuoyuyla paylaşır mısınız? 6-Yaşanan üzücü tablonun ortadan kaldırılması için Varyant yolunda ve Artvin genelinde daha etkin, uluslararası standartlarda, kalıcı önlemler ne zaman alınacaktır? Bir takvim açıklar mısınız