CHP’li Sarıbal: Yaşasın CERATTEPE mücadelemiz

0
738

Bursa Artvin Çevre Platformu’nun Cerattepe ile ilgili düzenlediği panel için salon vermekten vazgeçen Yıldırım Belediye Başkanı’na tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Belediye Başkanı halkın salonunu halktan almıştır. Kendisini istifaya davet ediyorum” dedi. “Ülkede ağır faşizm koşulları var. Yıldırım Belediyesi de bu faşizmi çok net bir şekilde ortaya koymuştur” diyen Sarıbal, Cerattepe mücadelesine destek vereceklerini de ifade ederek, “Kahrolsun faşizm yaşasın Cerattepe mücadelemiz” şeklinde konuştu.

 

Bursa Artvin Çevre Platformunun düzenlediği ve Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun konuşmacı olduğu “Çöken Adalet ve Cerattepe” konulu panel için Yıldırım Barış Manço Kültür Merkezi ayarlanmıştı. Panelin yapılacağı günden bir gün önce yani 3 Kasım 2018 tarihinde Yıldırım’ın AKP’li belediye başkanı, Cerattepe mücadelesinin konu edildiği bir toplantı için salon veremeyeceğini söyleyerek, Barış Manço Kültür Merkezi’nde panel yapılmasına engel oldu.

Bunun üzerine,  Bursa Artvin Çevre Platformu üyeleri, CHP İstanbul Milletvekili ve panelin konuşmacısı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ile birlikte CHP Bursa İl Başkanlığında bir basın toplantısı yaparak yaşananlara tepki gösterdi. Basın açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da destek verdi.

Sarıbal, panelin yapıldığı yeni yer Keyfi Hünkar Salonu’nda, panel öncesi kısa bir konuşma yaptı. Cerattepe’den yaşananların emperyalizmin dayattığı bir sonuç olduğunu kaydeden Sarıbal, ülkenin yer altı ve yer üstü zenginliklerinin, yerli işbirlikçilerle birlikte, talan edilmek istendiğini söyledi.

“Toprağımıza sahip çıkacağız, mücadeleyi büyüteceğiz” diyen Sarıbal, “Biz şunu çok iyi biliyoruz. Siyasal iktidarın adalet, hukuk diye bir derdi yok. Onların tek derdi ülkeyi talan etme, yağmalama. Var olan bütün zenginlikleri yemek istiyorlar. Dünya egemenleri bizim gibi ülkelerin zenginliklerini toplamak istiyorlar. Rantlarını, gelirlerini çoğaltmak, bizim gibi ülkeleri sonuna kadar sömürmek istiyorlar. Havasını, toprağını, gökyüzünü… Ne kadar doğal zenginlik var ise hepsini paraya çevirmek istiyorlar. Farkındayız biliyoruz” diye konuştu.

Panelin yapılması için önce salon veren sonra verdiği kararı değiştiren Yıldırım Belediye Başkanı’nı da eleştiren Sarıbal, “Bu ülkede ağır bir faşizm koşulları var. Herkesi etkiler. Yıldırım belediyesi de o faşizmi çok net bir şekilde ortaya koymuştur. Belediye başkanı Edebali, ‘AKP Genel Başkanına karşı bir tek eleştiri gelirse ben nasıl bunun ifadesini veririm, ben nasıl belediye başkan adayı olabilirim’ kaygısıyla ne yazık ki halkın salonunu Yıldırımlıların salonunu Yıldırımlılardan, halktan almıştır. Kendisini istifaya davet ediyorum” dedi.