CHP’nin 12 il başkanından Karadeniz’de sel açıklaması

0
698

Karadeniz Bölgesi’nde etkili olan şiddetli yağışların ardından meydana gelen sel ve heyelanlarla ilgili bölgede CHP’nin 12 il başkanı ortak açıklama yaptı, ‘Sel heyelan yaralarının sarılmasının takipçisi olacağız’ dedi.

CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, CHP Ordu İl Başkanı Yusuf Furtun, CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak, CHP Tokat İl Başkanı Ali Menekşe, CHP Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, CHP Amasya İl Başkanı Reşat Karagöz, CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç ile CHP Bayburt İl Başkanı İbrahim Kaldırımoğlu, yaptıkları ortak açıklamada, ‘Bölgedeki sel ve heyelanlarda yaraların sarılması için takipçi olacakları’ vurgulandı. Bölgedeki 12 İl Başkanı tarafından ortak imza ile yayımlanan yazılı açıklamada, “Gün geçmiyor ki yoğun yağmurlar sonucu bir sel ve heyelan nedeniyle oluşan afet haberleri gelmesin. Orta ve Doğu Karadeniz bölgemiz bu konuda son 100 yılda çok afetler yaşamış, 300’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan konutlarından nakledilmiştir” denildi.

Bölgede yaşanan felaketlere karşın gelinen noktada, ‘halen daha sel ve heyelanlardan dolayı acılar ve travmalar yaşanıyor olmasının çok düşündürücü ve içler acısı bir durum olduğu’ kaydedilen açıklamada; “Samsun-Hopa arası 600 km sahil yolunun taşla doldurulması, yol kotunun yerleşim yerlerinin üstünde kalması, dere ile deniz arasına set çekilmesi, çarpık ve kontrolsüz yapılaşma, akarsu yataklarının daraltılması ve bu alanların imara açılması, su akış yollarının doğal yapısının bozulup betonlaştırılması, bitki örtüsünün bozulması gibi bir çok nedenlerden dolayı her yağmur sonrası sel ve heyelan olayı yaşanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘YAĞMUR KARADENİZ’İN DOĞASIDIR’          

Bölgede yağmurun olmazsa olmaz bir doğa olayı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ama sele bağlı felaketlerin çoğu bilime ve tekniğe aykırı uygulamalar ve bu konuda yapılan eleştirilere kulak tıkamaktır. Tabiata karşı koymak yerine ona uygun hareket etmenin daha doğru olduğunu belirtmek isteriz. Yaşanan felaket nedeniyle bir vatandaşımız yaşamını yitirmiş, vatandaşımızın emeği ve geçim kaynağı olan yüzlerce ton Fındık denize dökülmüş ve maddi kayıplar yaşanmıştır. Felakette yaşamını yitiren vatandaşımıza Allahtan rahmet yakınlarına ve ailesine başsağlığı dileriz”

Ordu’nun yanı sıra aşırı yağışların Rize’de de etkili olduğu, aynı yapılaşmalar nedeniyle yaşanan felaket sonucunda maddi kayıplar yaşandığı ifade edilen açıklamada ayrıca, “Vatandaşlarımızın uğramış olduğu zararlar gerçek bedelleri üzerinden ve geciktirilmeden, ikinci bir mağduriyet yaşattırılmadan karşılanmalıdır. Ayrıca yeni felaketlerin yaşanmaması için bilime doğaya ve tekniğe uygun önlemler bir an önce alınmalıdır.CHP Karadeniz İl Başkanları olarak Ordu ve Rize halklarımızın uğramış olduğu zararların geciktirilmeden karşılanması ve yaraların sarılması için yapılacak olan çalışmaların bir an önce gerçekleştirilmesinin takipçisi olacağız. Bölge halkımıza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi, saygılarımızla iletiriz” denildi.