Çığ altında kalan bir kişi kurtarıldı

0
92

Şavşat’a bağlı Maden köyünde meydana gelen çığın altında kalan bir kişi, vatandaşlar ve ekipler tarafından kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre olay, saat 18.00 sıralarında Maden köyü girişinde meydana geldi. Köy sakinlerinden Kamil Çalışkan (56) aracıyla göy girişine geldiği sırada yol çalışması nedeniyle beklemek zorunda kaldı.

Aracından incen Çalışkan, etrafı cep telefonuyla görüntülemek isterken üzerinde 50 metre yükseklikten çığ düştü. Çığ altında kalan Çalışkan’ı çıkartmak için köy sakinleri ve bölgede yol çalışması yapan İl Özel İdaresi ekipleri seferber oldu. Uzun uğraşlar sonucu kar altında kalan adam çıkartılarak 112 Acil Sağlık ekiplerince Şavşat Devlet Hastanesine kaldırıldı. Şahsın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, çığ nedeniyle kapanan köy yolu yeniden ulaşıma açıldı.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren köy Muhtarı Musa Çimen, “22 Şubat 2023 Çarşamba günü köyümüzün yolunu açmak için il özel idaresi kepçesi geldi. Yol açılırken çığ düştü. Köylümüz Kamil Çalışkan çığ altında kaldı. Ben hemen AFAD’ı aradım. Ancak afad’ın gelebilmesi için birkaç saat geçecekti. Biz köylüler olarak küreklerimizle hızlı bir şekilde Çığ altında bulunan Kamil Çalışkan’ı yarım saatlik bir çalışmayla kurtardık. Genel sağlık durumu iyi idi. Daha sonra AFAD’ı tekrar arayarak gelmelerine gerek kalmadığını söyledim” dedi.