COVID-19 gerekçesiyle aylardır şantiyede tutuluyorlardı: Yusufeli Barajı inşaatında çalışan işçiler iş bıraktı

0
103

Artvin’de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren Yusufeli Barajı ve hidroelektrik santrali (HES) şantiyesinde çalışan işçiler, koronavirüs gerekçesiyle aylardır şantiye alanında tutulmalarına tepki göstererek iş bıraktı.

Artvin’de, Limak’ın Çoruh Nehri üzerinde inşa ettiği Yusufeli Barajı ve HES projesinde çalışan işçiler, koronavirüs (COVID-19) pandemisi gerekçesiyle 20 Mart’tan bu yana şantiye alanında tutuluyor. Yaklaşık 3,5 aydır dış dünyayla bağlantısı kesilen işçiler, yaşanan belirsizliğe isyan ederek bugün (2 Temmuz) iş bıraktı.

Sendika.Org’a konuşan inşatta çalışan bir Limak işçisi, “Pandemi nedeniyle şirket kendi güvenliğini aldığını iddia etti ve kapılarını kapattı. Eve, çarşıya, hiçbir yere gitmemize izin vermedi. Giriş-çıkışları yasakladı. Bu durumun ne zaman sonlanacağına dair herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Böyle muallakta bir süreç. En son 1 Temmuz’da açılabileceğini düşündük ancak yine olmadı. Bu nedenle bugün itibariyle çalışmayı durdurduk. Proje müdürüyle görüştük, ‘Beni aşıyor bu iş’ dedi. O zaman ‘Biz de işe çıkmıyoruz’ dedik. Şu an görüşmeler sürüyor” ifadelerini kullandı.

İşçilerin kaldığı yerler ile inşaat şantiyesi arasında servislerle 15 dakikalık bir mesafe olduğunu belirten Limak işçisi, birden fazla şantiye alanının olduğunu ve şu an bekleyişin sürdüğünü kaydetti.