Darısı Artvin’in başına, Amazonlar madenciliğe açılmıyor

0
574

Brezilya hükümeti, Amazon Ormanları’nda Danimarka toprakları büyüklüğünde bir alanı madenciliğe açan kararnameyi geri çekti.

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Amazon Nehri’nin kuzeyinde bulunan ve yeraltı kaynakları bakımından zengin 46 bin kilometrekarelik doğal koruma alanını koruma kapsamından çıkaran kararnameyi geri çekti. Michel Temer’in kararı, salı günü Brezilya Enerji Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyuruldu. Temer, Ağustos ayı sonunda çıkardığı bir kararname ile Ulusal Bakır ve İştirakler Rezervi (Renca) olarak bilinen alanı madencilik faaliyetlerine açmıştı.  46 bin kilometrekarelik doğal koruma alanının maden sahası olarak kullanıma açılması ülke içi ve dışında büyük tepki çekmişti.

O Globo adlı gazete, böylece Danimarka topraklarının büyüklüğüne eş değer bir alandaki yeraltı zenginliklerinin çıkarılmasının yeni bir emre kadar yasak kalmaya devam edeceğini bildirdi. Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da Renca tartışmalarının “ileriki bir dönemde” yeniden ele alınacağı bildirildi.

Deutsche Welle Türkçe – 27 Eylül 2017