Deprem bölgesinden dönen HOPAK ekibine Artvin’de duygusal karşılama

0
78

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılan Hopa Arama Kurtarma Derneği (HOPAK), Artvin’e döndü. Ekipler, Hopa’da gözyaşları ve alkışlarla karşılandı.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri meydana gelen, 10  ili etkileyen depremlerin ardından arama kurtarma faaliyetlerine katılan,  HOPAK ekibi Artvin’de döndü.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2016 yılında gönüllülük esasına dayanarak kurulan Hopa Arama Kurtarma Derneği (HOPAK),  kentte önemli arama kurtarma faaliyetlerinde bulunuyor.

Son olarak depremde büyük hasar alan Malatya ve Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan 30 kişilik HOPAK ekibi, enkaz altından çok sayıda can kurtardı.

Deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından Artvin’e dönen HOPAK ekibi, Hapa Belediye Başkanlığı önünde karşılama töreni düzenlendi. Duygusal anların yaşandığı törende HAPAK ekip operasyon şefi Emin Üçüncü duygularını alanda bulunanlarla paylaştı.

“Ulaştığımız insanların çoğunu merdiven boşluğunda bulduk”

Çok acı manzaralarla karşılaştık diyen Üçüncü, ama her şeyi içimizde yaşadık. Bizim zaten görevimiz o. Duygularımız bir kenara bıraktı insanlara yardım etmeye çalıştık dedi. Konuşmasının devamında Üçüncü şu ifadelere yer verdi, “Ulaştığımız insanların yüzde 90’ının merdiven boşluğunda bulduk. Bunun sebebi deprem anında herkes oradan koşarak, bir an önce terk etmeye çalışmış. Buda deprem bilinci olarak çok zayıf olduğumuz gösteriyor. Oysaki evin diğer bölümlerinden o kadar müsait yaşam alanları vardı ki. Deprem bilinci birazda yaygınlaştırılmış olsa belki bu sayı daha az rakamlara ulaşa bilirdi. Görevimizi layıkıyla tamamladığımızı düşünüyorum. Keşke bir cana daha dokuna bilseydik. Keşke birine daha müdahale edebilseydik” dedi.

“Ülkemizin içinde olduğu bu zor günleri bu birlik ve beraberliğimizle aşacağız”

Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ise, “Türkiye, coğrafi yapısı ve iklim özelliklerinden dolayı, doğal afetlere maruz kalan ülkedir. Fakat bunu kadere bağlamak bilimi yok saymaktır. Alınması gereken tedbirlerin alınmaması bilime kulak verilmemesi can kayıplarımızı arttırmıştır.  Üzüntümüzü anlatacak cümleler kurarken hep eksik kaldığını hissediyorum. Çünkü bu depremin yarattığı etki sadece 10 ilimizi değil 81 ilimizin tamamını derinden etkilemiştir.

Depremin en kritik saatlerinde bölgeye ulaşan, vatandaşlarımıza umut olan birçok hayatın kurtulmasında etkin rol üstlenen HOPAK ekibine hoş geldiniz  der   göstermiş oldukları özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunarım.  Sizin gibi başarılı bir ekibin oluşumun da katkısı olan herkese ayrıca teşekkür ederim. Ülkemizin içinde olduğu bu zor günleri bu birlik ve beraberliğimizle aşacağız” ifadelerine yer verdi.

Göz yaşları ve hüznün hâkim olduğu karşılamada HOPAK ekibine sahada gösterdikleri üstün başarılarından dolayı plaket verildi.