Deprem bölgesine yardım gönderecek vatandaşların dikkatine

0
99

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan,6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kilis, Diyarbakır, Adana, Şanlıurfa, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Hatay olmak üzere civar illerde de şiddetli şekilde hissedilen 7.7 büyüklüğündeki depremle ilgili destek çağrısında bulundu.

Belediye Başkanı Ercan Orhan “Başta Kahramanmaraş olmak üzere Adana, Hatay, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Malatya, Osmaniye, Elazığ, Adıyaman ve Şanlıurfa’yı etkileyen deprem felaketi nedeniyle ülkemize ve halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara sağlıklar diliyoruz. Enkaz altında kalan canlarımızın bir an önce sağ salim kurtarıldığı haberlerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Orhan ayrıca deprem bölgesi ile ilgili destek çağrısında bulunarak “Halkımızı desteğe çağırıyoruz. Çadır-uyku tulumu, ısıtıcı, konserve-paketli gıda, temiz kışlık kıyafet-battaniye, çocuk bezi-hijyenik ped-hasta bezi-kişisel temizlik ürünleri, el feneri-pil-powerbank, bebek masası vb. ürünleri belediyemize ulaştırabilirsiniz. Yardımlar belediye binamızda toplanacak ve deprem bölgelerine ulaştırılacaktır” dedi.

“Deprem bölgesine yardım yapacak vatandaşların dikkatine” diyen Başkan Orhan “Kıyafet desteği yapmak istiyorsanız mutlaka cinsiyet ve bedene göre ayırmalısınız, deprem bölgesinde organize etmek çok zor oluyor. Besinleri mutlaka kategorize ediniz, çabuk bozulacak ve kırılabilir kutulardan uzak durunuz. Tıbbi yardım gönderiyorsanız ağrı kesici bile olsa son kullanma tarihine lütfen bakınız, tek başınıza yardım edebilirsiniz ancak organize yardım ihtiyaç sahiplerini bulmanızı kolaylaştırır. Deprem bölgesinde 1 metreden fazla kar var. Soğuklardan korunmak için battaniye, çorap ve eldiven ihtiyacı çok oluyor. Çocuklar için ayrı çantalar hazırlayabilirsiniz, kıyafet ve yemek çocuklarda çok hızlı tükeniyor. Eşyaları ayırırken, poşetlere etiket koyabilirsiniz, beden ve cinsiyet olarak. Bu ufak detaylar emin olun sahadaki insanlara inanılmaz yardımcı oluyor” uyarısında bulundu.