Dev seçim anketi katılımınızı bekliyor

0
1052

Engin Korkmaz

Gördüğüne inanma

Evet arkadaşlar desteklerinizi bekliyorum, sol kulvardan Bold Pilot gelmeden bu işi bitirelim.

Dünden beri bir anket meselesidir dolaşıyor memleketimizde. Adını verirsem yine reklamını yapacağım bir site, Artvin ve ilçeleri için internet ve telefon üzerinden bir anket yapıyor. Bu ankette Hopa da var. Malum Hopa’da kıyasıya bir aday belirleme süreci yaşanıyor hem muhalefet hem de iktidar partisi açısından. Doğal olarak da bu anket Hopa’da konuşulur oluyor.

Anket şöyle işliyor, aceleyle tasarlanmış bir internet sitesi üzerinden bir adaya oy vermek için telefonunuzu yazıyorsunuz, telefonunuza onay kodu geliyor, o kodu girerek oy verme işlemi sonlanıyor. Bu yöntemle de sonuçların manipülasyona açık olmadığı iddia ediliyor.

Malum sitedeki Hopa aday ve oy sayılarına bakalım. AKP ve CHP’nin adayları toplamı 14. Tek bir oy verme hakkınız var. En son baktığımda 14 adayın toplamda aldığı oy 11.000’e yaklaşıyordu. Yani neredeyse Hopa belediye sınırları içerisindeki seçmen sayısının tamamına yakını oy kullanmış öyle mi?

Elbette değil, bu anket internet üzerinden yapıldığı için Uganda’dan oy kullanmak veya 5 arkadaş oturup telefon rehberinizden arkadaşlarınızın numarasını girdikten sonra “kanka sana bi kod gelecek şimdi onu bi de hele” diyerek binlerce insana oy kullandırmak mümkün. Hatta yaş sınırı olmadığı için 18 yaş altına da gayet rahat oy kullandırılabilir.

Hiçbir siyasi parti, internet üzerinden yapılmış bu kadar müdahaleye açık anketlere bakmaz. Bu tip internet anketler ciddi ve güvenilir değildir çünkü; kaç denekle, nasıl bir ortamda hazırlandıkları belli değildir. Oy verenlerin yaş grupları, cinsiyetleri, siyasi eğilimleri, hangi gelir düzeyinde oldukları, ne işle uğraştıkları, kime ne için oy verdikleri vb gibi seçmen özelliklerine dayalı hiçbir veri sunmaz bizlere.

Peki sonuç ne oldu? Hemen söyleyeyim, ne olduğunu; kim olduğu belli olmayan bir şirket Artvin ve ilçelerinden ciddi bir telefon datası sağlamış oldu. Bu telefon numaralarını reklam vb işler için kullanabilecek veya satabilecek. İnternet sitesine gelen tıklama üzerinden alacağı reklamlar da cabası.

Afiyet olsun kardeşim, bu anketin kazananı sen oldun.