DHA Muhabiri Muhammet Kaçar Polisin Attığı Plastik Mermi İle Yaralandı

0
945

ARTVİN-DHA Rize Muhabiri Muhammed Kaçar ‘da Cerattepe eylemlerinde kolundan yaralandı.

Polisin tazyikli ve gazlı müdahalede bulunduğu ve birçok kişinin de yaralandığı Cerattepe eylemlerinde DHA Rize Muhabiri Muhammed Kaçar‘da yaralandı.

21 Şubat Pazar günüde devam eden Cerattepe eylemlerinde Cerattepe’ye çıkmak isteyen yaklaşık 2 bin kişiden oluşan eylemcilere polis engel oldu. Polisin eylemcilere tazyikli ve gazlı müdahalede bulunduğu olaylarda birçok kişi de yaralandı. DHA Rize Muhabiri Muhammed Kaçar’a yakın mesafeden 3 plastik mermi isabet etti. Kaçar, Artvin Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Gazeteci Kaçar sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında yaşananları şu ifadelerle anlattı: “Bir haftadır Artvin Cerattepe’deki tüm yaşanan olayları gözlemliyorum. Barajlara, yerleşim yerlerinin defalarca taşınmasına ve çoğu santrallere ülke ekonomisine katkı sağlayacağı düşüncesi ile bugüne kadar karşı çıkmayan hatta destek veren Artvinliler şimdi tek bir şey istiyor. Maden sahası hemen Artvin’in yani 25 -30 bin kişinin yaşadığı kent merkezinin üzerinde yer alıyor. Maden çıkarılması ile birlikte uzmanlar ciddi risk ve tehlikeler olduğunu açıklıyor. (Heyelan, su kaynaklarının ve doğal alanların yok olması, Avrupa’nın en büyük doğal yaşlı ormanlarının zarar görmesi, tahrip edilmesi, 50 binin üzerinde ağacın kesilmesi vs..) Artvin halkı yaşam alanlarını yok edeceği gerekçesiyle tüm siyasi görüşlerini bir kenara bırakarak birlikte omuz omuza mücadele veriyor. Burada marjinal, gezici, paralel vesaire diye nitelendirilen gruplar yok. Tüm siyasi partilere mensup yöneticiler burada. (İktidar-muhalefet). Artvinli kadınlar, erkekler 7’den 77’ye burada. Gurbette yaşayan Artvinliler burada. Yaşam alanı mücadelesini farklı mecralara çekerek yorum yapanlar bunu iyi bilmeli. Bugün ellerinde TÜRK bayrağı ile yürürken yolu kesilen kadınlara polis çok sert bir şekilde biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi ile müdahale etti. Artvin halkı bu müdahaleyi hak etmiyor.”

Gazeteci Kaçar’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.