DİSK Genel Başkanı Kani Beko Yeşil Artvin Derneğini Ziyaret Etti

0
499

ARTVİN-Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko Artvin’e gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. Artvin’de ‘hayır’ çalışması yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Yeşil Artvin Derneğini ziyaret etmeyi de ihmal etmedi. Yeşil Artvin Dernek Binasında gerçekleşen ziyarete Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko’nun yanı sıra, Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Disk Genel İş Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Dernek Başkanı Karahan, “Üst Tarafımız Orman Alt Tarafımız Yaşam Alanımızdır”

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, maden çıkartılmak istenen alanla ilgili bilgi vererek şunları söyledi, Doğu Karadeniz’in doğal yaşlı ormanları içinde özel bir eko sistem içinde bulunan. 2 Bin 700 bitki çeşidinin olduğu Türkiye’nin bitkisel anlamda en kıymetli yerlerinden biri. Aynı zamanda yırtıcı kuş göç yolu aynı bölgede yer almakta. Yapısal olarak üst tarafımız orman alt tarafımız yaşam yerimizdir.

Kani Beko: Toplumsal muhalefet olarak birlikte mücadele etmekten başka şansımız yok

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko burada yaptığı açıklamasında, “Artvin Cerattepe’deki maden arayışı, Türkiye’de ilk değil. Ben İzmirliyim, bizde de Bergama’da siyanürlü altın çıkarılmamasıyla ilgili yürüyüşler yaptık mitingler yaptık konuşular düzenledik sesimizi duyurabilmek için. Siyanürün ne anlama geldiğini bizler bilmiyorduk sonradan öğrendik.

Burada sizin vermiş olduğunuz mücadele çok kutsal bir mücadele, bu günü kurtarmak değil.  Bizden sonraki nesillere bu topraktaki yaşayacak olan çocuklarımızın torunlarımızın geleceğini ipotek altına almak için verilecek bir karar olarak görüyorum.  Amerika firmaları siyanürlü altın çıkarabilmek içi Afrika ülkelerinden ruhsat alıyor ama Amerika’da siyanürlü altın çıkartman yasak.

Kendi ülkesinde yasaklamış, ama maalesef geliyor bu güzelim ülkemizde doğayı tahrip etmek için her türlü aracı gereci kullanıyor. Bu katliamlara karşı yapılacak olan 16 Nisan referandum sonrası, ‘hayır’ çıkması halinde toplumsal muhalefet olarak birlikte mücadele etmekten başka şansımız yok” ifadelerine yer verdi.

Bedrettin Kalın: Cerattepe Adeta Bir Eşiktir

“Burayı başarırsak her yerde başarabiliriz. Ama onlarda burayı yenerlerse her yeri yenerler diyen Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Kalın,  Cerattepe adeta bir eşiktir. Yani her yerdeki çevre hareketleri Cerattepe’ye bakıyor. Burada bir kazanım elde edildiğinde biliyorlar ki başka yerlerde bunun yansıtması olacak. Gerçekten de küresel yağma her yerde var.  Bu küresel yağmayı yaşıyoruz ülke olarak. Ülkenin para eden her değeri şu anda yağmalanıyor.

Artvin’e sahip çıkmak memlekete sahip çıkmakla eş değer

Son olarak ise DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu söz aldı. “Burada olmaktan gerçekten gurur duyuyorum başkanlık sistemini bu şekilde geçirirlerse her şey partili olacak, Cumhurbaşkanı da partili zaten onun için bu referandum Türkiye’nin geleceği açısından oldukça önemli.  Tam bir yağma düzeni var ne için devlet için yada hükümet içinde değil bir tane millete küfreden adamı daha fazla zengin etmek için. Bir doğa kent memleket yağmalanıyor. Ormana baktığımızda ağacı, denize baktığımızda, insana baktığımızda hayatı umudu görüyoruz geleceği görüyoruz. Onlar bir tek şey görüyorlar sadece para görüyorlar.

Cerattepe direnişi simge haline geldi.  Cerattepe hakikaten bir çevre mücadelesi olarak bütün Türkiye’ye örnek. Kazanırsa Türkiye kazanacak, kaybederse çevre mücadeleleri büyük yara almış olacak. Bu kentin toplum olarak siyasal tercihlerini belirlemede etken olmuş. Artvin’den çok yüksek bir hayır çıkacağına inanıyorum. Dün geceden beri gördüğüm o. Bu tercihte Cerattepe direnişinin büyük etkisi var. Çünkü bu tür direnişler insanların tercihlerinizde belirliyor” dedi.