DİSK Genel-İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin: Asgari Ücretli Zorda

0
578

DİSK GENEL-İŞ Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin Asgari Ücretlilerin artık geçinemediğini söyledi.

Başkan Bilgin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “01 Ocak 2019 tarihinde 2020 TL olan Asgari Ücret 6 ayda yüzde 15 eridi. Asgari Ücret vergiden muaf olmalıdır. Ağustos itibarı ile alınan ücret de alınamaz olacak. Eylül ayında okulların açılması kış hazırlığı derken mevcut Asgari ücret ile zorunlu giderleri bile karşılamak mümkün değil.

Bunun diğer adı abartmadan söylüyorum açlıktır. Oysaki Ekonominin canlanması içinde; alttaki ücretleri yükselterek alım gücünün artırılması gerekmektedir. Yani milyonlarca Asgari ücretlinin Alım gücü olacak ki Ekonomi hareketlensin alışveriş olmadan üretimde olmaz üretileni alan olmadıktan sonra niye üretilsin.

Kısaca Asgari ücretlilere sadece ne kadar ücret alacak gözü ile bakmak yerine, Her Asgari ücretlinin aynı zamanda ailesindeki iş size de bakmak zorunda olduğunu Milyonlarca Asgari ücretlinin en büyük tüketici kitlesi olduğunu da unutmamak gerekir.

Asgari ücret güncellenerek vergiden muaf olmalıdır. Bu konu toplumsal barış ve sosyal adalet içinde oldukça önemlidir” dedi