DİSK Genel İş “Kamuda Çalışan Tüm Taşeron İşçilere Kadro Verilsin”

0
718

ARTVİN-DİSK Genel İş Sendikası Artvin Şubesi, kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro verilmesi için imza kampanyası başlattı.

Genel İş Sendikası Artvin Şubesi, Artvin Hopa ilçesi ve Kemalpaşa Beldesi’nden sonra Artvin il merkezinde kamudaki taşeron firmalarda çalışan tüm işçilere ayrım yapılmaksızın kadro verilmesi için imza topluyor. İmza kampanyasına Ardanuç ilçesinde de devam edilecek. Çok Katlı Otopark yanındaki alanda stant açan sendika yöneticileri, yoldan geçen vatandaşlara broşürler vererek neden imza kampanyası düzenlediklerini açıklıyorlar. Taşeronluğa hayır diyen vatandaşlar çizelgeye adını yazıp karşılarını imzalıyor. Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin yaptığı açıklamada; ”Türkiye genelinde ‘Taşerona Hayır’ imza kampanyası başlatmış bulunuyor. Artvin ve ilçelerinde imza kapmayasını devam ettiriyoruz. Burada ısrar ediyoruz. Taşeron köle düzenidir. Taşeronunun tamamen yasaklanmasını istiyoruz. Taşeronda ayrım yapılmamasını istiyoruz. Yardımcı iş asıl şeklinde ayrıma karşıyız. Bütün taşeronlara kadro istiyoruz. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde miting meydanlarda 4 partinin lideri taşeronlara kadro söz verdiler. Demek istediğimiz Meclis’te taşerona kadro verilmesi için mutabakat var. Hükümet, belediyeler ve hastanelerde çalışan taşeron işçileri kadro dışı bırakmak istiyor. Kamuda 750 bin kişi, Artvin il genelinde ise yaklaşık 10 bin taşeron işçinin olduğunu tahmin ediliyor. 10 Eylül 2014 tarihinde Hükümet, Meclis’ten geçirdiği Torba Yasası Kanunu ile asıl işlerde personel ihalesi yapılamayacağı şeklinde getirilen yasaktan belediyeleri muaf tuttu. Genel İş Sendikası bu Yasa’nın eğer yeni bir düzenleme yapılmaz ise belediyelerce yapılan bütün işlerde taşeron işçi çalıştırılmasının dün olduğu gibi bugün de devam edeceğini iddia ediyor. Sendika temsilcisi, temizlik hizmetleri adı altında her türlü işe koşturulan taşeron işçilerin de yardımcı işte çalıştırıldıkları gerekçesiyle saf dışı bırakılacağını bu durumun Anayasa’daki eşitlik ilkesine aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Disk Genel İş Sendikası’nın Belediye İş Kolunda 82 bin üyesi bulunuyor. Artvin Şubesi’ne ise Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Trabzon ve Rize illeri bağlı. Toplanan imzalar Genel Merkez aracılığıyla Hükümet yetkililerine iletilecek.