DİSK Genel-İş Şube Başkanı Selim Bilgin İşçilerin Güvenini Tazeledi

0
140

DİSK/Genel-İş Artvin Şubesi 4’üncü Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Selim Bilgin güven tazeledi.

DİSK/Genel-İş Artvin Şubesi 4 Aralık Pazar günü Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde 4’ün Olağan Gelen Kurulunu düzenledi. Saat 10.00’da başlayan Kongre’nin ilk konuşmasını DİSK/Genel-İş Artvin Belediyesi iş yeri temsilcisi Yeşim Sancal gerçekleştirdi. Sancal konuşmasında “Emeğin Türkiye’si için, işçisinin hakkı için, demokrasi için, sosyal cumhuriyet için, işçi köle değildir, emeğimizi, haklarımızı, geleceğimizi ezdirmeyeceğiz. Halkın demokrasisini Türkiye işçi sınıfı kuracak, birlikte çalışıp, birlikte kazanacağız” dedi.

Açılış konuşmasının ardından DİSK/Genel-İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin 4’üncü Olağan Genel Kurulunun açılış konuşmasını yaptı. Bilgin öncelikle 124 delegenin oy birliği ile kendisine ilettiği divan kurulunu oylamaya sundu. Divan Başkanlığına DİSK/Genel-İş Araştırma Daire Başkanı Nevzat Karataş, Divan Üyeliğine DİSK/Genle-İş Ankara Şube Başkanı Turan Tibikoğlu ve Hopa Belediyesi’nden Sibel Güllü seçildi.

Divan Kurulu seçiminin ardından Bilgin, “Bizler 4 yılda bir göreve geliyoruz. Bu süre içinde birçok şey yaşıyoruz. Ülkemizin yaşadığı sorunlar, ekonominin gidişatı, terör vs. Bugüne kadar DİSK’i Karadeniz’de silmeye, yok etmeye çalıştılar. Çeşitli dezenformasyonlar gerçekleştirdiler, karalama çalışmaları yaptılar. Ama emekçilerimiz buna izin vermedi. Hayatınızda işçi ile 5 dakika zaman geçirmeyen bir konfederasyon başkanı gördünüz mü? Biz her yerde işçi ile birlikteydik. Bize 1 adım gelene on bin adım atarız, bize el uzatana sarılırız. Biz evine ekmek götürenlerin hakkını, hukukunu savunanlarız” ifadelerini kullandı.

Divan Başkanı Karataş 4’üncü Olağan Gelen Kurulun gündemine oylamaya sunmadan önce “Covid-19 salgınının tüm dünyayı etkilediğini ama Türkiye kadar etkilenen hiçbir ülke olmadığını belirterek, “Ben Ardahan Posofluyum. Bizim orada Gürcistan sınır kapısı var ve ben 10 yıl önce Gürcistan’a gittiğimde 100 TL’ye 155 Lari alırdım. Bugün Gürcistan’a gittiğimde 700 TL verince ancak 100 Lari alabiliyorum. Doğu’da Gürcistan Batı’da Bulgaristan gelişmiş bir ülke olmadığı halde o ülkenin vatandaşları bizim ülkemize gelip bavullarla alışveriş yapıyor. Bu yüzden işçi sınıfının hatta Türkiye’nin geleceğini belirleyecek seçimle karşı karşıya kalacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan iş insanları ile gerçekleştirdiği toplantıda ‘Geçmişte öyle yasalar çıkarmışlar ki işçiyi istediğin gibi kapı önüne koyamıyorsun. Biz bunu değiştireceğiz, işçiyi dilediğiniz gibi kapı önüne koyabileceksiniz’ dedi. Biz önümüzdeki bu seçimde işçi düşmanlarından kurtulacağız. İşçi sınıfı sermaye grubuna kırmızı kartını çıkartacak” ifadelerini kullandı ve gündemi oylamaya sundu.

Gündem maddeleri onaylandıktan sonra katılımcılar Başkan Bilgin tarafından salona tanıtıldı. Ardından Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin konuşma gerçekleştirdi.

Selim Bilgin tekrar mikrofonu alarak “Emek mücadelesini lafta savunanlar var. Bir de u mücadeleye ömrünü vermiş olanlar var” dedi ve 4’üncü Olağan Genel Kurul adına Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve CHP İl Başkanı ile birlikte 78’liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç’a plaket taktim etti.

Altıkulaç, “Gerçekten çok duygulandım. Emek ve demokrasi mücadelesi lafta olmaz, sıcak sobanın yanında herkes güzel şeyler söyler ama biz sendikalarımızı sokakta kurduk, sokakta devam edeceğiz. Dünya emek hareketi böyledir, işverenin, belediye başkanının sendikadan, emekçilerden korkması gerekir. Bu vesile ile DİSK/Genel-İş’in 4’üncü Olağan Genel Kurulu’nun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ardından CHP İl Başkanı Ahmet Biber, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Akat ve katılımcılar konuşma gerçekleştirdi.

Tüm konuşmaların ardından denetleme kurulu faaliyetleri ve şube yönetim kurulu faaliyetleri okundu ve 4’üncü Olağan Genel Kurul’da seçime geçildi.

124 delegenin oy kullandığı seçimde tek liste aday olan Selim Bilgin güven tazeleyerek yeniden DİSK/Genle-İş Artvin Şube Başkanı oldu.DISK Genel Is 1 DISK Genel Is 2 DISK Genel Is 3