Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı Trabzon’da Yapıldı

0
888

TRABZON-Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği, 2015 Yılı İkinci Olağan Meclis Toplantısı Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde Birlik Başkanı ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında toplandı. 2016 mali yılı bütçesinin belirlenmesi,  2016 yılı çalışma programı, 2016 yılı işçi vizelerinin onaylanması, ihale dokümanı satış bedelinin belirlenmesi ve yeni üyelik başvurularının görüşülmesi gündemiyle yapılan toplantıda birliğin 2016 mali yılı bütçesi 1 milyon 415 bin 540 TL olarak kabul edildi.

DoguKaradenizBelediyeBirligi1Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği ile birçok eğitim ve sosyal sorumluluk projelerine imza atan KTÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal konuk olarak katıldığı toplantıda birlik üyelerine KTÜ hakkında detaylı bir sunum yaptı. Baykal KTÜ’ nün yaklaşık 59 bin öğrencisi ve 4 bin 271 çalışanı ile Türkiye’nin önemli bir eğitim kurumlarından biri olduğuna dikkat çekti. Baykal, DKBB ile yaptıkları eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri ile bölgeye katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade ettiği konuşmasında Kalkınma Bakanlığı Raporunda yabancı uyruklu öğrencilerin sayısı bakımından bin 307 öğrenci ile Trabzon’un 14’ci sırada yer aldığını kaydetti.

DoguKaradenizBelediyeBirligi22014 yılında desteklenen TÜBİTAK projeleri sayısına göre İTÜ’nün 10’cu sırada, destek bütçesine göre de 55 proje ile 6’cı sırada yer aldığını kaydeden Baykal, bölgede önemli bir eksikliği giderecek 33 bin m2 kapalı alanı olan Çocuk Hastanesi yapım ihalesinin en geç 2016 yılının Ocak ayı içerisinde yapılarak sonlandırılmasını planladıklarını kaydetti. Baykal ortaklaşa yaptıkları çalışmalara destek veren Başkan Gümrükçüoğlu ve DKBB’ne teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

Birlik Başkanı Gümrükçüoğlu KTÜ’ nün, Trabzon’un ve ülkenin önemli bir eğitim yuvası olduğuna dikkat çekti ve DKBB ile ortaklaşa yapılan eğitim ve sosyal sorumluluk projelerine önemli katkılar sunduğunu kaydetti. KTÜ ile bir çok projenin yürütülmekte olduğunu kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, katılarından dolayı Rektör Baykal ve üniversite çalışanlarına teşekkür etti.

DoguKaradenizBelediyeBirligi3Gündem maddelerinin görüşülmesinin tamamlanmasının ardından bir konuşma yapan Başkan Gümrükçüoğlu Doğu Karadeniz’in,  çok önemli bir turizm bölgesi halini almaya başladığın kaydederek, turizm açısından bakir bir bölge olan Doğu Karadeniz’i tüm dünyaya tanıtmak için ortaklaşa çalışmaların yapılması gerektiğinin altını çizdi. Doğu Karadeniz’de, birlikte, konaklama tesislerinin planlanması gerektiğine vurgu yapan Başkan Gümrükçüoğlu, bölgeye gelen turistlere güler yüz ve kaliteli hizmet sunumu noktasında bazı eksikliklerin bulunduğunu ifade ederek, bu konuda herkesin üzerine düşen görevi titizlikle yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıda Giresun’un Bulancak, Yağlıdere ve Üçtepe Belediyelerinin birliğe girme başvuruları oy birliği ile kabul edilirken, toplantının sonunda Şavşat Belediye Meclis üyesi ve aynı zamanda DKBB meclis üyesi Mithat Altun, Başkan Gümrükçüoğlu’na Artvin yöresinin ahşap evleri maketini hediye etti. (Hayati Akbaş)