DSİ, Hopa Berzarat Deresi’ni Taşkından Korudu

0

HOPA – Hopa Berzaret Deresi’nde yapılan çalışmalar AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla tarafından bizzat yerinde incelenirken, yapılan taşkın korumalar beğenildi.

Hopa ilçesinde sık sık meydana gelen sel felaketleri ilçedeki birçok dereye tedbir alınmasını sağladı. Tedbir alınan derelerin biri de Hopa’da 26 Ağustos 2015 tarihinde meydana gelen sel felaketinde Taha Su’nun hayatını kaybettiği Sundura Deresi ve bu dereye su getiren Berzarat Deresi oldu. Berzaret deresi ve derenin aktığı Sundura Deresi’ne Devlet Su İşleri 26.Bölge Müdürlüğü tarafından toplam 1500 metre karşılıklı olarak taşkın koruma duvarları yapıldı. Aynı zamanda dere menbağlarında düzenlemeler yapılırken, yapılan taşkın koruma duvarlarına da duvar uzunluğu kadar korkuluk inşaa edildi. Berzaret Deresi’nin menbağ kısmına 15,5 metre yüksekliğinde bir adet geçirimli tersip bendi inşaa edildi. Yapılan tüm bu çalışmalar ile Hopa Sanayi Sitesi’nin arka kısmı olarak bilinen ve tüm Sundura Mahallesi’ni yoğun yağmurda sel tehdidi altına alan Berzaret Deresi taşkından arındırılmış oldu. Berzaret Deresi’nde gerçekleştirilen taşkın koruma çalışmaları DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından görücüye çıkartıldı.

Artvin’in En Yüksek Tersip Bendi Berzaret Deresi’ne İnşaa Edildi

Artvin Ak Parti Milletvekili Dr.İsrafil Kışla, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, AK Parti İlçe Başkanı İlyas Güven, İl Genel Meclis Üyesi Hüsnü Çakır, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, DSİ Bölge Müdür Yardımcıları Turan Karagöz ve Süleyman Yılmaz, DSİ Bölge Müdürlüğü teknik ekipleri, Hopa Belediyesi Fen İşleri ekibi ile birlikte DSİ’nin yapmış olduğu çalışmaları yerinde incelediler. Artvin’in en yüksek tersip bendi Hopa’da yapıldığı için DSİ ekiplerinden bilgi alındı.

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, her yıl yoğun yağmur dönemlerinde bölgeyi tehdit eden Berzaret ve Sundura Derelerine çeşitli önlemlerin alınması gerektiğine inandıkları için bu çalışmaların ivedi yapılması için çalıştıklarını söyleyerek, DSİ 26.Bölge Müdürlüğü tarafından taşkın koruma çalışmaları ile birlikte hem Hopa Sanayi Sitesi hemde bu derenin içerisinden geçtiği Sundura Mahallesi rahat bir nefes almış olduğunu ifade etti. Taşkın koruma çalışmalarının, yapılan taşkın koruma duvarlarının, dere içerisindeki alınan önlemlerin, duvarların üzerine yapılan korkulukların ve de tersip bendinin imalatının başarı ile uygulanmış olmasından dolayı DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür ettiklerini belirterek ilçede ki benzer durumda olan derelerde de benzer çalışmaları imkânlar ve öncelikler ölçüsünde gerçekleştirmeyi sürdürdüklerini belirtti.

DSİ Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan’da AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’ya, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan’a, AK Parti Merkez İlçe Başkanı İlyas Güven’e ve diğer ziyaretçilere hem çalışmalara verdikleri desteklerden hem de yapılan imalatları bizzat yerinde görmek için gerçekleştirdikleri ziyaretten dolayı teşekkür ederek, Hopa ilçesinde gerçekleştirdikleri taşkın koruma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Yapılan bu çalışmalar ile belki Taha Su bebek geriye gelmeyecek ancak bu derenin bir kez daha taşarak yeni ölümlerin olmamasının önüne geçilmiş oldu. Yapılan taşkın koruma imalatları mahalle sakinlerinin de beğenisini kazandığı görüldü. Bu taşkın koruma ve ilimizin en yüksek geçirimli tersip bendi sayesinde artık Sundura Mahallesi ve Hopa Sanayi Sitesi korkulu rüya görmeyecek.