DSİ’nin duvarları yavru karacayı canından etti

0
983

Borçka’da DSİ’nin taşkın koruma projeleri kapsamında yaptığı yüksek perde beton duvarlarıyla çevrili dereye düşen karaca yavrusu dereden çıkamayınca boğuldu.

Borçka’nın Kale köyünde bir yavru karaca su içmek için dereye indi. Ancak karaca, dere ıslahı nedeniyle yapılan duvara çıkarken düşüp suya gömüldü. Yavru karacanın suya düştüğünü fark eden köylülerden Gökhan Kasımoğlu, hayvanı kurtarmak için dere kenarındaki yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki duvardan güçlükle inip, suya girdi. Kasımoğlu, etrafta bulduğu bir ağaç dalının yardımıyla karacayı sudan çıkarmayı başardı fakat hayvanın hareketsiz olduğunu belirledi. Gökhan Kasımoğlu, karacayı kucağına alarak önce yuttuğu suyu çıkardı, ardından suni teneffüs ve kalbine masaj yaptı. Kasımoğlu’nun bütün çabalarına rağmen karaca öldü.

Yüksek duvarlar bir çok kez eleştirilmişti

Seli önleyeceği iddasıyla yapılan, ancak dere yatağını daraltan ve derenin daha hızlanıp akmasına sebep olan duvarlar doğa savunucuları ve bilin insanları tarafından eleştirilmişti. Duvarların yüksek olması sebebiyle canlı hayatının olumsuz etkileneceği ve hayvanların dereye için inip çıkma yolunun kapanacağı bir çok kez dile getirilmiş ancak yapılan uyarılar hiçe sayılmıştı.