Dünya Gümrük Günü Hopa’da Kutlandı

0
1674

HOPA– Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Hopa ve Sarp Gümrük Müdürlüğü personeli Dünya Gümrük Günü’nü geniş katılımlı yemekle kutladı. Artvin Peronti Otel’de gerçekleşen resepsiyona Türk tarafından Sarp sınır kapısı gümrükten sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk’ün yanı sıra, T.C. Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Ticaret Ataşesi Mikail Devecioğlu, Hopa Cumhuriyet Başsavcısı Yiğit Çakar, Arhavi Cumhuriyet Başsavcısı Erkan Çörek, Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, GTB Bölge Müdürü Hüseyin Şanverdi, Sarp Emniyet Müdürü Fikret Alperen, Sarp Gümrük Müdürü Ali Gökdemir, Hopa Gümrük Müdürü Sıtkı Cengiz, Sarp Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürü Cihan Çelik, Sarp Saymanlık Müdürü Alpay Atasoy, Hopa Ak Parti İlçe Başkanı İlyas Güven, Batsiad Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kara, Beko Gürcistan Distribütörü Kemal Gazioğlu katıldılar.

Geceye Gürcistan tarafından ise Gümrük Müdürü Badri Bakaradze ile Sarpi Gümrük kapısı Gümrük Müdür Yardımcısı Grigol Soselia, Sarpi Sınır Kapısı Gümrük Müdür Yardımcısı Zaza Getsadze, Gürcistan Maliye Bakanı Danışmanı Mamuka Makharadze ve Sarpi Sınır Kapısı Gümrük Müdürü Vladimer Samkharadze ile birlikte Kamu Kurum ve Kuruluşlarının üs düzey yöneticileri, Bölge Müdürlüğü Yöneticileri ve çalışanları katıldı

Dünya Gümrük Günü dolayısıyla gümrük kapısında çalışan personelin gününü kutlayan Sarp sınır kapısı gümrükten sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk hizmette 30 yılını doldurmuş üç gümrük personeline hizmetlerinden dolayı konuklar huzurunda teşekkür ederek bu günün anısına plaketlerini takdim etti.

Plaket takdim töreninden sonra bir konuşma yapan Öztürk konuşmasında Gümrüklerin ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, “Ülkeler ithalat, ihracat dış ticaret faaliyetlerini yürütürken almış olduğu kararların en önemli uygulanacağı yerler şüphesiz gümrük idareleridir.

Bugün onlarca birimin aldığı karar gümrük idareleri tarafından uygulanır. Gümrük personeli, gece, gündüz, bayram ve tatil demeden özveriyle çalışmaktadırlar. O nedenle gümrük idarelerinin ülke ekonomisindeki yeri çok önemlidir” dedi.

Daha sonra gece Selçuk Pala’nın seslendirdiği birbirinden güzel şarkılar eşliğinde son buldu.