Eğitim Sen Artvin Şubesi’nden Şiir Dinletisi

0
883

ARTVİN-Eğitim Sen Artvin Şubesi şiir ve türkülerle konuklara anlamlı bir gece yaşattılar. Gecede Öğretmenler, Funda Sarı, Cihan Kalın, Nurcan Ay Katırcı, Bilgehan Erdem, Osman Gündağ ve Halkevleri Artvin Şube Başkanı Yasin Öztürk sahne aldılar. Okunan şiirlerin ardından söylenen türküler salondakileri coşturdu.

Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş
Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş

Artvin’de Müzik Öğretmenliği yapan ve Artvin’in yetiştirdiği en iyi müzisyenlerin birlikte harmanladığı türkü ve şiirlerle Artvin’e duygu pınarından damlalar sundular. Gecede ünlü şairlerin şiirleri okundu. Nazım Hikmet’in Vatan Haini şiiri ise büyük alkış aldı. Program öncesi kısa bir konuşma yapan Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş yaptığı konuşmada; ”bunca yıldır acılarını, öfkesini sevgi ile yeşertmesini bilen değerli dostlar hepiniz hoş geldiniz. Eğitim-sen Artvin şube yürütme kurulu adına hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yoksullaştırılan kamu çalışanları ve tüm halkımız sürgünlerle, mahpusla değil ölümlerle terbiye edilmeye başlanmıştır. Bunun en son örneğini 10 Ekimde Ankara’da hem de ülkenin başkentinde yaşattılar. Ülkemizde yıllardır siyaset şiddetten beslenmektedir. Bizleri ortaçağ karanlığına götürmek isteyen diktatör heveslilerinin sonunun da bugüne kadar örnekleri oldukça fazladır. Ve hepsi de karanlık dehlizlerde çöplük olmuştur. Bu siyasi gidişata payanda olan herkese sesleniyoruz. Artık başımızı kumdan çıkarma zamanı geldi ve geçiyor bile; yarın çok geç olmadan ve hep beraber pişmanlık duymadan daha aydınlık yarınlar için barışın, kardeşliğin sesini yükseltmeliyiz. Yeni bir Kuva-i Milliye ruhuyla yurtta ve dünyada barışı sağlayacak bizleriz. Irkçı, mezhepçi ve din referanslı siyaset AKP iktidarının elinde kalan tek siyasi kaledir. Bu kaideyi yıkmak bizlerin tarihsel sorumluluğudur. Attıkları her gerici adımın adını özgürlük koyan siyasi iktidarın bu oyununu bozacağız.EgitimSenArtvinSiirGecesi

AKP’nin Demokrasi ve inanç özgürlüğünde samimi olmadığını bizler çok iyi biliyoruz, “özgürlükleri kısıtlamamak şartıyla” cuma namazlarına göre mesai saatleri düzenlenecekmiş. Bu düzenlemenin okullarda, işyerlerinde ve toplumda yaratacağı kamplaşmayı hiç düşündünüz mü sayın muktedirler? Yine bir toplum mühendisliğiniz, mezhepçi ve anti laik politikalarınızla karşı karşıya olduğumuzu çok iyi biliyoruz. Umarız kendi yarattığınız canavarları büyütmekten bir an önce vazgeçersiniz yoksa bu halk ve tarih sizi affetmeyecektir. Şiir ve Türkü tadında kalmanız dileğiyle” ifadelerini kullandı.

Halkevleri Artvin Şube Başkanı Yasin Öztürk
Halkevleri Artvin Şube Başkanı Yasin Öztürk

Salonun şiir severler tarafından doldurulduğu şiir gecesi, Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş’ün konuşmasının ardından başladı. Programın sonundaki sürpriz ise hem duygulandırdı, hem de büyük alkış aldı. Ellerinde pankartlarla “Bugün Bayram Olsa” şarkısı eşliğinde sahneye çıkan minikler pankartlarla verdikleri mesajlarla savaşsız, barış dolu, kardeşçe yaşayan bir toplum mesajlarını ilettiler. Salonda bulunan konuklar minikleri ayakta alkışladı. Program bitiminden sonra programı yapan ve sahnede şiirleri türküleriyle duygulu anlar yaşatan öğretmenler salonda bulunan konuklar tarafından tebrik edildi. Bundan sonra aynı şekilde güzel programların yapılmasını istediler.

Eğitim Sen’in yaptığı etkinliği çok beğendiğini belirten Artvinli şiir severler; “Bu akşam biz mest olduk, duygulu anlar yaşadık. Çok güzel şiirler okundu. Bu şiirlere uygun türküler ve söyleyenler olsun, müzisyenler olsun, profesyonelce bir program yapmışlar. Hepsini tebrik ediyoruz. Bundan sonra ayda bir 3 ayda bir aynı programdan isteriz” ifadelerine yer verdiler.