Ekoloji örgütü bileşenleri tarım arazileri için açıklama yaptı

0
628

Aralarında Yeşil Artvin Derneğinin’de bulunduğu 41 Ekoloji örgütü, Toprak Koruma Kanunu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle tarım alanlarının ranta açılmasına tepki gösterdi.

Ekoloji örgütleri tarım alanlarında kamunun enerji ve yol yapımını kolaylaştırma gerekçesiyle Toprak Koruma Kurulu’nun işleyişine yönelik yapılan yönetmelik değişikliğine tepki gösterdiler. Değişikliğin tarım alanlarının talana açılmasına neden olacağını belirten ekoloji örgütleri yönetmeliğin iptalini istediler.

TARIM DIŞI KULLANIMIN ÖNÜ AÇILIYOR
Ekoloji örgütlerinin yaptığı yazılı açıklamaya, 11-12 Kasım 2017 tarihinde Bergama’da gerçekleştirilen Ekoloji Örgütleri Birlik Toplantısına katılan ekoloji örgütlerinin yanı sıra bu toplantıya katılmayan örgütler de imza attılar. Açıklamada yapılan yönetmelik değişikliği ile dokuz üyeden oluşan Toprak Koruma Kurulu’nun alacağı kararlarda gereken oy sayısı düşürülerek tarım alanlarının tarım dışı kullanılmasının önünün açıldığı ifade edildi.

AKP hükümetin halen yanlış tarım politikalarının köylülüğü bitirip üretim yapmayı kısıtlayarak tarım ürünlerini yurt dışından alınmasına neden olduğunu belirtilen ekoloji örgütleri açıklamasında “Bu durum gelecekte tamamen çok uluslu şirketlerin hegemonyasına girmemize sebep olacaktır. Hükümet tarım toprakları konusunda yaptığı değişiklikle toprakların ulusal ve uluslararası şirketlerin eline geçmesini daha da kolaylaştıracaktır” denildi.

41 EKOLOJİ ÖRGÜTÜ İMZALADI
Ülkenin değişik yerlerinde mücadele eden 41 ekoloji örgütünün imzasını taşıyan açıklamada “tarım üretimini sınırlayan, üretim maliyetini yükselten zamlar ve vergiler nedeniyle çiftçiyi sürekli borçlandıran, ithal tarım ürünlerinin ülkeye girişinde kolaylıklar sağlayarak tarımdaki üretimin her geçen yıl azalmasına neden olan hükümet, yaptığı bu değişiklikle son darbeyi de vurarak çiftçinin elinden toprağını da alacaktır” denildi.

ÖNCE TARIM
Amacı toprağı korumak olan Toprak Koruma Kurulu’dan tarım arazilerini otobanlara ve termik, nükleer, hidroelektrik santrallerine açma görevini üstlenmesinin istenildiğine dikkat çeken ekoloji örgütleri “Toprak Koruma Kurulu’nun alacağı kararların geçerli olabilmesi için oy birliği şartının getirilmesini istiyoruz. Bu yönetmeliğin ivedilikte iptal edilmesini istiyoruz.

Köle olmamak, aç kalmamak, sağlığımızı yitirmemek, doğamızı korumak için önce tarım diyoruz” dediler.

“Tarım alanlarını talana açan yönetmeliğe hayır” başlıklı bildiride imzası olan ekoloji örgütleri şunlar:

Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP)
Ayvalık Tabiat Platformu
Bergama Çevre Platformu
Bergama-Eşme-Sivrihisar-Havran-Küçükdere Elele Hareketi
Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP)
Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu
Dikili Çevre Platformu
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER)
Doğu Akdeniz Çevre Platformu (DAÇE)
Donkişot Bisiklet Kolektifi
Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP)
Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP)
Foça Forum
Güzelbahçe Çevre Derneği (Gülder)
Halk İmdat
Hasankeyf Yaşatma Girişimi
İda Dayanışma Derneği
İzmir Çevre Gönüllüleri (İZÇEP)
Karaburun Kent Konseyi
Karadeniz İsyandadır Platformu
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
Kuşadası Kalamaki Çevre Platformu
Kuzey Ormanları Savunması (KOS)
Mezopotamya Ekoloji Hareketi
Muğla Çevre Platformu (MUÇEP)
Munzur Koruma Kurulu (DEDEF)
Murat Dağı Koruma Platformu
Ordu Çevre Derneği (ORÇEV)
Söke Çevre ve Kültür Platformu (SökeÇEP)
TEMA Bergama
Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP)
Yaşam ve Dayanışma Yolcuları
Yeni Foça Forum
Yerel Tohum Derneği
Yeşil Artvin Derneği

Metne  11-12 Kasım 2017 tarihinde Bergama yapılan Ekoloji Örgütleri Birlik Girişimi toplantısına katılmayan aşağıdaki kurumlar da imzacı oldu:

Bakırtepe Çevre Platformu
Saray Doğayı Koruma Derneği
Silivri Çevre Derneği
Doğal yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO)