Ekolojik Haklar Merkezi çalışmalarına başladı

0
524

Ekoloji temelli sorunların, ortaya çıkmadan önlenmesi ve ortaya çıkan sorunların giderilmesini amaçlayan Ekolojik Haklar Merkezi çalışmalarına başladı.

Ekoloji temelli sorunların, ortaya çıkmadan önlenmesi ve ortaya çıkan sorunların giderilmesi için temel yurttaşlık haklarının kullanılmasını sağlamayı hedefleyen Ekolojik Haklar Merkezi (EHM) çalışmalarına başladı. İstanbul’da bir otelde gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine ülkenin çeşitli yerlerinden ekoloji mücadelesi temsilcileri ve gazeteciler katıldılar.

Ekoloji Kolektifinin bir çalışması olarak ortaya konan EHM tanıtım etkinliğinde, EHM’nin yurttaşlara, karşılaştıkları ekolojik sorunların çözümünde haklarının neler olduğunu ve bu hakları aktif olarak nasıl kullanabileceklerine dair yardım sunmayı hedeflediği dile getirildi. Merkez; bireylerin bilgilenme, başvuru ve katılım haklarını kendi başlarına kullanmasına önayak olmanın yanı sıra kullanılmayan ancak var olan hakların su yüzüne çıkması, aktif olarak kullanılmasını da sağlamayı amaçlıyor.

HAKLARI BİLME VE ETKİN KULLANMA

Merkezin tanıtım etkinliğinde ekolojik ve kentsel adaletsizlikler toplumun genelini etkilemeye başladığına dikkat çekilerek; sel, kuraklık, hava kirliliği,  kimyasal kirleticiler, gıda, su bozulması, aşırı tarımsal ilaç kullanımı gibi sorunlardan dolayı insanların ve tüm canlıların yaşam kalitesinin bozulduğu ifade edildi. Temiz hava, iyi gıda, nitelikli su gibi ekolojik hakların evrensel haklar olduğuna vurgu yapılan etkinlikte Ekolojik Haklar Merkezinin oluşturulması düşüncesi şöyle dile getirildi; “Yurttaşların kamu politikasına katılımını sağlayan ulusal ve uluslararası düzeyde güvence altına alınmış haklarını kullanması, iyi bir kent ve ekoloji için elzem görünüyor. Yurttaşların gündelik kentsel ve ekolojik sorunlarında da başvuru ve bilgi edinme hakkı gibi hakları etkin kullanması halinde sorunların hızlı bir biçimde çözülebileceğine inanıyoruz. Bu hakların etkili kullanılması için Ekoloji Kolektifi Derneği olarak bir yardım masası oluşturduk. Bu yardım masasının adı: Ekolojik Haklar Merkezi”.

AVUKATLIK HİZMETİ DEĞİL

Ekolojik Haklar Merkezinin çevresel ve kentsel karar alma süreçlerine katılım yollarının, başvuru ve bilgilenme haklarının yurttaşlar tarafından daha etkin kullanılabilmesi hedefi ile yola çıktığının ifade edildiği etkinlikte, EHM’nin, başvuruda bulunan yurttaşlara bu bağlamda bilgi sunacak bir platform olduğu belirtildi. Etkinlikte EHM’nin bir avukatlık hizmeti olmadığı, yurttaşların çevresel ve kentsel konularla ilgili doğru bilgiyi nasıl alabilecekleri, doğru kamu idaresine nasıl yönelebileceklerine yönelik bilgilendirme dışında hukuki anlamda herhangi bir destek sunulmadığının da altı çizildi. EHM,  sitesinden canlı destek ya da telefon, faks, e-mail yolu ile başvurulara yanıt verirken, konuya dair yayımlanan kaynak kitap ve metinler de yer alıyor.

DOĞRU KURUMLARA DOĞRU ÇÖZÜMLERE YÖNLENDİRME

EHM aşağıdaki türden sorular karşısında yurttaşların doğru kurumlara ve doğru çözümlere yönelmesine yardımcı olmayı amaçlıyor:

* Başvuru HakkıBilgilenme HakkıKatılma HakkıBelediyeye dilekçe verdim, ne zaman yanıt gelir? Dilekçemi verdim, şimdi ne olacak? Dilekçeme yetkili biz değiliz yanıtı verildi, ne yapmalıyım?Bilgi edinme yolu ile Bakanlığın kent meydanı projesi görüşünü öğrenebilir miyim?

* Bakanlık hangi durumlarda, aldığı görüş yazılarını vermez?Mahallemizdeki AVM’nin ÇED süreci hakkında nere-den bilgi edinebilirim?

* Her AVM  için ÇED süreci işletilmesi  zorunlu mudur?

Haber: Özer Akdemir / Evrensel