Ekşinar Köyü’nde Dünden Bugüne Seracılık

0
1222

ARDANUÇ-Ardanuç’a bağlı Ekşinar Köyü’nün coğrafi konumu nedeniyle kışların ılık geçmesi bitkisel üretimde çeşitlilik olağanı sağladığı için örtü altı sebze yetiştiriciliği, bağ-bahçe ve tarla ziraatı yapılıyor.

Eşkinar Köyü’nde ilk olarak seracılığa 1995 yılında Hasan Karakaş 200 metrekarelik ahşap serada başlamış zamanla Hasan Karakaş’ın seracılıkla geçimini sağlamaya başladığını gören köy halkından bazılarıda seracılıkla uğraşmaya başlayarak köyde seracılık yaygınlaşmaya başlamış. 2010 yılında ilimizde uygulanan Doğu Karadeniz Kalkınma Projesi (DOKAP-TARIM) kapsamına Ekşinar köyüne 10 adet 180 metrekarelik yüzde 90 hibe ile ilk profil sera yapılmış. Bu seraların sayesinde üreticiler ciddi anlamda ekonomik kazançlar sağlamışlardır. Ayrıca proje kapsamında tesis edilen 10 adet damla sulama sistemi ile çiftçilerimizin hem zamandan hem de su kullanımında tasarruf ermeleri sağlanmış. Bakanlık tarafından uygulanan yüzde 50 hibe Makine Ekipman Desteği ile almış oldukları ”Çapa Makineleri ” sayesinde iş gücünden ve zamandan tasarruf edilmiş. Yeni tarım arazileri de kiralayarak tarımsal faaliyet kapasitelerini arttırıp ve ilçenin sebze üretiminde önemli bir yere sahip olmuşlar. Üreticilerimiz, ahşap sera ya da açıkta sebze yetiştiriciliği yerine havalandırmalı modern seralarda üretim yaparak hastalık ve zararlılarla daha iyi mücadele ettiklerini, aynı zamanda üretimde erkencilik sağladıklarını belirttiler.

2015 yılında Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma (AKAK) Projesi kapsamında, Sonbahar yüzde 70 Eş Finansman başvuru döneminde 11 çiftçimiz 192 metrekarelik ve 1 tane çiftçimizde 144 metrekarelik sera için başvuruda bulunmuş ve başvurular Bakanlığımızca kabul edilmiş. Bu seraların yapımının bitmesiyle köyde modern seracılığın yaygınlaşmasının ivme kazanacağı düşünülüyor. Ekşinar Köyü üreticileri köylerinde uygulanan projelerin ilerleyen zamanlarda artmasını temenni etmektedir. Aynı zamanda AKAK projesinin ilerleyen dönemlerinde de yeni seralar için başvuru da bulunacaklarını ve Bakanlığımızın bundan sonra uygulayacağı projelerde kendileri açısından seracılığın ön plana çıkması gerektiğini belirttiler.