Emekliler 2023 bütçesine yönelik taleplerini dile getirdi

0
137

Tüm Emekliler Sendikası Hopa ve Borçka Şubesi, bugün 2023 bütçesine yönelik taleplerini duyurmak üzere Belediye binası önünde basın açıklaması düzenledi.

Tüm Emekliler Sendikası Borçka Şubesi Belediye Binası önünde Hopa Şubesi ise Hopa Meydanında toplanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye devam eden 2023 bütçesine yönelik taleplerini duyurdu.

Tüm Emekliler Sendikası Hopa Temsilcisi Saim aydın ve Borçka Temsilcisi Selahatitn Sancakşahin’in okuduğu basın açıklamasında 2023 bütçesinde emeklilerini emekçilerin ve halkın olmadığı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“2023 Bütçesi kavga ve küfürler ile TBMM’de görüşülüyor.  Öyle anlaşılıyor ki İktidar, yine emekçileri ve emeklileri değil, sermayeyi ve yandaşları tercih eden bir bütçe sunduğunu görüyoruz.

Bu bütçede emekliler yok! Bu bütçede emekçiler yok! Bu bütçede halk yok! Bu bütçede yandaş var! Bu bütçede sermaye tercihleri var! Bu bütçede savaş yatırımları var!

Kasım ayı verilerine göre Yoksulluk sınırının 25.365 TL, Açlık sınırının, 7.786 TL olduğu ülkemizde bugün en düşük emekli maaşı 3.500 TL. Yani açlık sınırının yarısından bile az. Yani ölüm sınırı artık ve iki milyondan fazla emekli bu maaşı almaktadır. Aynı zamanda açlık sınırının çok altında maaş alan yaklaşık sekiz milyon emeklimiz var.

Bu durum emeklilerin açlık ve sefalet içinde yaşadığının açık göstergesidir. Pahalılık ve enflasyona baktığımız zaman durum dahada vahimdir. İktidarın 2023 bütçesi bu krizi derinleştiren, bizleri daha da zor günlerin beklendiğini ortaya koyan bir tercihten oluşmaktadır. Ekonominin çok iyi gittiğini, enflasyonun belini kırdıklarını söyleyen yetkili ve sorumlulara Çarşıya ya da pazara çıkmasını öneriyoruz. Çizdiğiniz pembe tablo, halkın karanlık tablosudur. TÜİK’in bize göre gerçeklikten uzak verilerine göre bile yüzde 85 olan enflasyon emekli ve emekçilerin temel gıda maddelerini alamaz duruma getirmiştir.

Bizim hesaplarımız TÜİK hesapları ile örtüşmüyor. Gerçek enflasyonun yüzde 200’lerde seyrettiği açıktır. Bizim hesabımız ortada. TÜİK’in hesabını da kimler yapıyorsa alışverişe birlikte çıkalım. Kimlerin gerçeği söylediğini, Kimlerin gerçeği gizlediğini ortaya koyalım Bugün en düşük emekli maaşı ile kaç ekmek alınabiliyor? Evine kırmızı eti bırakın tavuk eti bile götürebilen çok az emeklimiz emekli var. Çocuklarımızdan, torunlarımızdan utanır olduk. Bizim için bu yük taşınamaz hale gelmiştir. Artık yeter! Biz emeğimizi verdiğimiz ülkemizde insanca yaşamak istiyoruz! Bizler, çalışırken maaşlarımızdan kesilen primlerimiz sonucunda, Hak ettiğimiz emekli maaşlarımızı istiyoruz. Ödediğimiz bedelin gerçek karşılığını istiyoruz.

Hiç kimsenin bize lütufta bulunuyormuş gibi ahkam kesmesini istemiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz! Geçen yılda, bu alanda muhtemelen bu günkü günlerde 2022 Yılı bütçesinde EMEKLİLER-EMEKÇİLER YOK diye haykırmıştık.

Bugün de aynı taleplerimizi artan hayat pahalılığına göre haykırmak için buradayız. Bu soğukta, bu yaşlarda burada bağırmak, bizim tercihimiz değildir. İktidar ve saray bizleri sadece açlığa mahkûm etmiyor. Aynı zamanda örgütlenmemizi de engellemeye, Bizleri tamamen sessiz bırakmaya, biat ettirmeye zorluyor. Bunu yaparken de adalet ve hukuk tanımıyor. Emeklilerin Sendikalarını defalarca kapatarak emeklileri çaresizliğe itmeye çalışıyor. Bütün bunlara mahkûm değiliz!

Kapattıkları sendikalarımızı daha da güçlü bir şekil de yeniden kurduk! Binlerce emekli ile yeniden kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Tüm Emeklilerin Sendikası olarak işte bugün buradayız. Emekliler olarak ne örgütsüzleştirme ne de sefalet içinde yaşatma dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz!

Saraya, savaşa, sermayeye değil halka, emekliye, emekçiye bütçe istiyoruz! Tüm Emeklilerin Sendikası olarak; 2023 bütçesinde emeklilerin insanca yaşayacağı bir ücretin sağlanmasını,

  • En düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını,
  • Asgari ücretin açlık sınırının üzerinde insanca yaşanacak bir ücret olarak belirlenmesini
  • Sağlıkta yapılan kesintilerin kaldırılmasını,
  • İntibak yasasının bir an önce çıkarılmasını,
  • Bütün emeklilere “bayram harçlığı” değil; yılda dört kez asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmesini,
  • Emeklilere temel tüketim maddeleri olan, doğalgaz, elektrik, su, akaryakıt ödemelerinde indirim yapılmasını,
  • EYT sorunun çözümünde gevelemelerin bırakılmasını, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz!

Ayrıca bütün emeklilerimizin Tüm Emeklilerin Sendikası çatısı altında mücadele etmeye çağırıyoruz. Emekliler birleşirse karşısında hiçbir güç duramaz. Yaşasın dayanışma! Yaşasın mücadele! Yaşasın Tüm Emeklilerin Sendikası.”