EMEP Fındıklı İlçe Yöneticisi ve Fındıklı Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Gökmen Turna, yurt dışı yasağı ve adli kontrol uygulaması ile serbest bırakıldı

0
116

Paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alınan EMEP Fındıklı İlçe Yöneticisi ve Fındıklı Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Gökmen Turna, yurt dışı yasağı ve adli kontrolle serbest bırakıldı.

Sosyal medya paylaşımları gerekçesi ile ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘terör örgütü propagandası’ suçlamaları yöneltilen EMEP Fındıklı İlçe Yöneticisi ve Fındıklı Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Gökmen Turna, yurt dışı yasağı ve adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

TUTUKLAMA İSTEMİYLE SEVK EDİLDİ

Fındıklı Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu ve Emek Partisi (EMEP) Fındıklı İlçe Yöneticisi Gökmen Turna hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına Hakaret” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı. İfadeye çağrışan Turna bu tarihte Fındıklı’da olmadığı için hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Fındıklı’ya döner dönmez ifade vermeye giden Turna, aynı suçlamalarla gözaltına alındı. Buradan Pazar Adliyesine sevk edilen Turna, savcıya verdiği beyanda soruşturmaya konu sosyal medya paylaşımlarının kendisine ait olmadığını söyledi.

Telefonuna el konulan Turna, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

YURT DIŞI YASAĞI KONULDU

Daha sonra mahkemeye çıkarılan Gökmen Turna, yurt dışı yasağı ve adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

EMEP: TEK ADAM REJİMİNİN UYGULAMALARIDIR!

Turna’nın tutuklama istemiyle mahkeme sevk edilmesine tepki gösteren EMEP Rize İl Başkanı Hasan Zorlucan şunları söyledi: “Emek Partisi Fındıklı İlçe Yöneticisi Gökmen Turna’nın sosyal medya üzerinden ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlaması ile savcılıktan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi, sonra da yurt dışı yasağı ve adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Bütün bu pratik, yargının bütünüyle tek adam iktidarının güdümünde hareket ettiğinin kanıtıdır. İnsan haklarının kırıntılarının bile yok edildiğinin göstergesidir.

Gökmen Turna aynı zamanda Fındıklı Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusudur. Kullandığı telefonda belediyenin bütün işlemlerinin bilgileri vardır. Buna rağmen telefona el konulması da düşündürücüdür. Bu uygulamalar tek adam rejiminin kurumlaşması uygulamaları olduğunu biliyoruz. Bunlara karşı mücadelemizi işçi ve emekçilerin hak alma mücadelesiyle birleştireceğimiz bilinmelidir. Tek adam rejimine ve faşizme geçit vermeyeceğiz.”

Konuyla alakalı Emek Partisi Rize- Artvin- Ordu- Samsun İl ve ilçe örgütleri de bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada “Yoldaşımız Gökmen Turna, soruşturma sonucu mahkemeye sevk edilmesi ve yurt dışı yasağı ve adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması bir gözdağıdır. Bu tür baskılar; işçilerin, emekçilerin hak ve özgürlükleri ve demokratik halk iktidarı için mücadele eden Emek Partisi’ni ve üyelerini yıldıramaz” ifadelerine yer verilldi.