En az konut Kemlapaşa’da satıldı

0
76

TÜİK, 2022 yılında Türkiye’de en çok ve en az konut satışı yapılan ilçeleri açıkladı. En çok ve en az konut satılan ilçeler sıralaması kamuoyu ile paylaşılırken talebin az ve çok olduğu ilçelere dair rakamlar açıklandı. Kemalpaşa en az satış yapılan ilçeler arasında yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılına ilişkin çeşitli verileri açıklamaya devam ediyor. Ülke genelinde 2022 yılında en çok ve en az konut satılan ilçeler belli olurken açıklanan rakamlar da hayli dikkat çekti.

TÜİK VERİLERİ AÇIKLANDI

Son dönemde yaşanan fahiş fiyat artışları ev sahibi olmak kadar kiracı olmayı da zorlaştırırken ev sahibi olabilen kişilere dair rakamlar TÜİK tarafından açıklandı. Ev sahibi olabilmenin önünün açılmasını sağlamak amacıyla hükümet tarafından adımlar atılsa da bir milyon liranın üzerine çıkan satış rakamlar vatandaşı zorlamaya devam ediyor. TÜİK tarafından açıklanan 2022 yılı resmi konut satış istatistikleri raporunun yayımlanması ile rağbet gören ilçelerin yanı sıra daha az konut satılan ilçeler de belli oldu.

EN AZ SATIŞ YAPILAN İLÇE

2022 yılı içerisinde TÜİK araştırmalarına dahil olan ilçeler arasında en az konut satılan yerler Artvin Kemalpaşa, Edirne Lalapaşa, Erzincan Tercan, Erzurum Tortum, Hakkari Merkez, Konya Kadınhanı, Manisa Demirci, Sakarya Karapürçek ve Sivas Kangal olarak açıklandı. Bahsi geçen ilçelerde satış adedi 20 olarak gerçekleşti.

EN ÇOK KONUT SATILAN İLÇE

TÜİK tarafından açıklanan veriler ile en çok konut satılan ilçeler sıralamasında başı 36 bin 315 adetle İstanbul’un Esenyurt ilçesi çekti. En kalabalık ilçe unvanına da sahip olan Esenyurt’u, 26 bin 193 adet ile Antalya’nın Alanya ilçesi takip ederken Başkent Ankara’nın Çankaya ilçesi de 21 bin 578 adet konut satışıyla üçüncü sırada yer aldı.

2022 yılında en çok konut satılan ilçeler arasında zirvede yine Esenyurt yer aldı. Esenyurt’ta konut satış adedi 36 bin 315 adet olarak gerçekleşirken 2021 yılında 37 bin 102 adet konut satışı kayıtlara geçmişti. Uzmanlar ise Türkiye’nin en kalabalık ilçesi Esenyurt’ta yeni inşaatın fazla sayıda yer alması, bölgenin en çok göç alan ilçelerden olması ve kent geneline göre daha uygun fiyatlı konut bulunması ilçeyi öne çıkardığını aktardı.

Satış adetleri sıralamasında önceki yıl 21’inci yer alan Antalya’nın Alanya ilçesi, 2022 yılında ikinciliğe yükseldi. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Rus vatandaşların kentte konut yatırımına yönelmesi Antalya’da yabancıların konut yatırımında rekor kaydetti. Alanya’da da satılan konut adedi yüzde 119’luk artışla geçen yıl 26 bin 193 adede yükseldi.

En çok konut satılan ilçeler sıralamasında ilk 20’de;

Ankara’dan 6, Antalya’dan 3, İstanbul ve Gaziantep’ten ise 2’şer ilçe ilk 20’ye girdi.

Ankara Çankaya geçen yıl 21 bin 578 adet konut satışıyla üçüncü sırada yer alırken, Çankaya’yı, 19 bin 718 ile Bursa Nilüfer, 19 bin 508 ile Ankara Keçiören, 18 bin 638 ile Gaziantep Şehitkamil, 18 bin 556 ile Antalya Kepez ve 16 bin 436 ile Ankara Mamak takip etti. Gaziantep Şahinbey 14 bin 986 adetlik satışla dokuzuncu, Beylikdüzü de 13 bin 417 ile onuncu sırada yer aldı.

İlk 20’de yer alan diğer ilçeler Konya Selçuklu, Ankara Sincan, Eskişehir Tepebaşı, Kayseri Melikgazi, Ankara Yenimahalle, Antalya Muratpaşa, Ankara Etimesgut, Elazığ Merkez, Şanlıurfa Karaköprü ve Kayseri Kocasinan şeklinde listelendi.