En çok ıhlamur ve altın otu tüketiliyor

0
431

Havaların soğumasıyla meydana gelen hastalıklara bitkisel çözüm arayanlar, aktarların yolunu tutmaya devam ediyor. Aktarlarda en çok ıhlamur ve altın otu bitkisi tüketiliyor.

Hastalıklara davetiye çıkaran soğuk hava aktarların yüzünü güldürdü. Hastalıklara karşı bitkisel çözüm sunan aktarlara müşteriler ilgisi yoğun. Artvinli en çok ıhlamur ve Artvin yaylalarında yetişen altın otu bitkilerini tüketiyor.

Havaların soğuması ile birlikte gribal enfeksiyonlarda artış oldu. Vatandaşların aktarlara ilgisi de arttı. Alternatif tıp olarak görülen aktarlar da soğuk havalar ile birlikte işlerinin arttığına belirterek, müşteriler genelde ıhlamur, ada çayı, yeşil çay ve altın otu bitkilerini satın aldığını söylüyor.

15 yılıdır aktar işiyle uğraşan Artvin esnaflarında Selahattin Arslan (64) mesleğinin babadan gelme olduğunu ifade etti.

Arslan, ”Önceden aktarlar yoktu. Babam köyde şifalı otlarla ilgilenirdi. Onlardan ilaç yapardı köydeki insanların ağrılarını giderirdi. Bizimki de babadan kalan bir merak. Ağrı kesici özelliği olduğundan papatya, boğaz ağrıları için ada çayı boğaz iltihapları için ıhlamur, taş ve kum dökülmesine yardımcı olan altın otu bitkisi en çok tercih edilen bitkiler” dedi.

Fiyatların ilaçlara göre uygun olduğu ifadeden Arslan, “Vatandaşlara verdin ürünün faydasını görmek mutluluk verici” diye konuştu.