Enerji Tasarrufu Yapmamız Gerekiyor

0
739

ARTVİN-Artvin Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şener Kaya, enerji tasarrufuna ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Ülkemizde enerji tüketiminin büyük bir oranı ısınma amaçlıdır. Isınma için tüketilen enerjinin ise geriye dönüşü olmamaktadır. Yani sigara tüketiminden hiçbir farkı yoktur. Gerek bireysel gerek ülkemiz için enerji tasarrufu yapmamız gerekir” dedi.

senerkayaKaya açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Enerji tasarrufu ve verimliliği, enerji arz güvenliğinin sağlanması, dışa bağımlılık risklerinin azaltılması, çevrenin korunması ve iklim değişikliğine karşı mücadelenin etkinliğinin arttırılmasının sağlanması gibi 2023 yılı ulusal strateji hedeflerinin ve enerji politikalarının en önemli bileşenlerinden biridir.”

Binalarda Isıtma ve Soğutma Sistemlerinde Enerji Tasarrufu

Evlerdeki enerji tüketiminin en büyük kısmı mekân ısıtılması için harcanmaktadır, diyen Kaya, “Tipik bir evin toplam faturasının yüzde 45’i ısıtma-soğutma için ödenmektedir. Evlerin (veya ofislerin) ısıtılmasına harcanan enerjiden tasarruf etmek için iç ortam ısısının ortamda muhafaza edilmesi gereklidir. İç ortam ısısının içerde muhafaza edilebilmesi için, binanın çok iyi yalıtılmış olması gerekmektedir. Binalarda çatılarda yüzde 7, dış duvarlardan yüzde 40, döşemelerden yüzde 6 ve kapılardan yüzde 17 oranlarında ısı kayıpları olmaktadır. Binanın yalıtılması ile yüzde 50’ye varan oranlarda enerji tasarrufu yapmak mümkündür” dedi.

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şener Kaya evlerde ısınmak veya soğumak amacıyla tüketilen enerjiyi etkin, verimli kullanabilmek için bir dizi bedava veya çok az bir maliyetle alınacak tedbirler şöyle sıraladı: “Duvar ile radyatör arasına alüminyum folyo kaplı yalıtım levhası koyun. Bu panelleri strafor levha üstünü alüminyum folyo kaplayarak evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.  Radyatör sıcaklığını ayarlayan termostatik radyatör vanaları yılda %15-20 oranında enerji tasarrufu sağlar. Radyatörlerin önünü uzun perdelerle kapatmayın. Mobilya koymayın. Sıcak hava hareketine engel olmayın. Kışın kuzeye bakan pencere perdelerini ve varsa, panjurları kapalı tutun. Isı kayıpların önlemek için su ısıtıcınızı ve sıcak su borularını yalıtın. Kat kaloriferiniz ısıtılmayan bir mekânda bulunuyorsa, boru ve tankı yalıtarak ısı kayıplarını önleyin. Kalorifer kazanı veya kat kaloriferinizi yoğuşmalı, yüksek verimli olanlar ile değiştirin. Merkezi sistemle ısıtılan konutlarda sıcaklık fazla geldiğinde camları açmak yerine, termostatik vanalarla sıcaklığı düşürün. Ortam sıcaklığını 1 derece azaltarak enerji tüketimini %6 azaltabilirsiniz. Kışın ortam sıcaklığını gereğinden fazla yükseltmeyin. Oturma odaları 19 ile 21 oC ve yatak odalarını 16-18 oC arasında ısıtmak uygundur. Apartman giriş kapılarını kapalı tutun. Çift kapı veya otomatik kapama ısı korunumuna yardımcı olur.

Güneşli kış günlerinde ısıtıcınızı kapatın, perdelerinizi açın. Güneş evinizi bedavaya ısıtacaktır. Kapı ve pencere boşlukların kontrol ederek sızıntıları önleyin. Bunun için pencere yalıtım bantları kullanın. Yalıtımlı camları kullanın. Standart camlardan daha pahalıdır ama konfor ve enerji tasarrufu sağlarlar. 12 milimetre çift cam kullanılması durumunda camlardan kaybedilecek ısı yüzde 50 oranında azalır. Low-e camlar kullanılması ısı kayıplarını daha da düşürecektir. Binanızı yalıtın. Bir enerji yöneticisinden yardım alın. Ev satın alırken enerji etkin bir ev olmasına dikkat edin. Başlangıçta daha fazla para ödersiniz. Ama ömür boyu hem para, hem enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.”

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şener Kaya açıklamalarında binalarda ısıtma ve soğutma sistemlerinde enerji tasarrufu konularında önemli mesajlar vermiş oldu.