Ercan Orhan: “Ben ‘A’ veya ‘B’ Partisinin değil Borçka’nın belediye başkanı olacağım”

0
688

Seçime sayılı günler kala siyasi partiler ve belediye başkanlarının seçim çalışmaları hız kazandı. CHP Borçka Belediye Başkan adayı Ercan Orhan ev ziyaretlerine devam ediyor. Her gittiği yerde büyük bir ilgi ve sevgiyle karşılanan Ercan Orhan, belediye başkanı seçildiği taktirde, Borçka Belediyesi halkın gerçek iradesiyle yönetilecek. Ne yapılacaksa mutlaka Borçka halkına sorulacak. Öyle biz dedik, biz yaptık. Anlayışı asla olmayacak.” dedi.

Seçim gezilerine devam eden Borçka Belediye Başkan Adayı Ercan Orhan, projelerini anlatmaya devam ediyor. Gittiği evlerde, apartmanlarda yoğun ilgiyle karşılanan Başkan Adayı Ercan Orhan’a vatandaşlar,” Adaylığınız hayırlı olsun. Biz burada kendi düşüncelerimizi herkes kendi görüş açısından söyleyeceğiz.
-Özellikle seçimi kazanmak için burada oturmayan insanlar getiriliyor. Bizim kaderimizi İstanbul’da oturan bir insan belirlememeli. Ama maalesef Türkiye genelinde bunlar yapılıyor.
-Mevcut belediyenin eksikleri çok. Memnun olmadığımız birçok yönü var.

Söz hayvanlardan açılmışken biz hayvanların zehirlenmesini ya da ilçenin-ilin en ücra köşelerinde ölüme terk edilmesini istemiyoruz. Barınak istiyoruz.
-Belediyeye gelince kapıların yüzümüze kapanmasını istemiyoruz. Aslında söyleyecek çok şey var. Ancak sizin zamanınızın kısıtlı olması nedeniyle kısaca talep ve isteklerimizi iletmiş olduk. “

BORÇKA’NIN KADERİNİ BORÇKALILAR BELİRLEMELİ
Halkın sorularına cevap veren ve düşüncelerine saygı duyduğunu belirten CHP Borçka Belediye Başkan Adayı Ercan Orhan, “Ben kısaca kendimi tanıtmak istiyorum. Borçka küçük bir ilçe. Herkes herkesi tanır, bilir. Ben 1970 Borçka- Kaynarca köyü doğumluyum. Eğitim alanında öğretmen ve idareci olarak görev yaptım. Bugün Borçka Belediye Başkan Adayı olarak karşınızdayım. Eğer Borçka halkı onay verirse birlikte Borçka’yı sadece Borçka’da değil her yerde konuşulan bir ilçe haline getireceğiz. “dedi.
Gittiği her evde kendisine yöneltilen sorulara açık gönüllülükle cevap veren, Ercan Orhan, “Oy taşıma konusundaki düşüncelerinize katlıyorum. Borçka’nın kaderini Borçka’da yaşayan ve bundan sonra da Borçka’da yaşacak. Evi, arazisi, köyü, yaşamı mezarı burada olacak olan gerçek Borçka sakinleri belirlemelidir.”
“Önceki dönem de başkanlık seçimlerine girmem konusunda talepler aldım fakat kabul etmemiştim. Bu dönem gördüğüm eksikliklerden dolayı aday olmaya karar verdim. Senelerimi devlet kapısında çalışarak verdim. Öğretmen olarak başladığım kariyerime idareci olarak devam ettim. Yine bu alanda yükselebilirdim. Mevkide makamda gözüm yok. Zaten bu seçimde Borçka Halkı’nın teveccühü sonucu belirleyecek.”

BORÇKA’NIN EN BÜYÜK KRONİK SORUNUNU 1 YIL İÇİNDE ÇÖZECEĞİZ
“ Borçka’nın birçok sorunu var. Siz hangi sorunları yaşıyorsanız ben de Borçkalı olarak aynı şeyleri yaşıyorum. Su sorunu maalesef yıllardır kronik olarak en temel sorunumuzdur. Borçka’ya bakınca üç tarafı su ile çevrili yarımada şeklinde. Kimse bu ilçe de içme suyu probleminin olduğuna inanmaz. Ama maalesef var. Su Yaşam kaynağımız, olmazsa olmazımızdır. Bu sorunu Allah’ın izni, Borçkalı kardeşlerimizin teveccühü ile seçildiğimde ilk çözeceğimiz sorundur. Bunu da 1 yıl içinde çözüme kavuşturabileceğimizi düşünüyoruz. Elimde sihirli bir değnek yok fakat dünyada ölümün dışında hiç bir şey çaresiz ve çözümsüz değildir. Borçka’ya musluktan kana kana su içebilmek için her şeyi bırakıp bu sorunu çözeceğiz. Hiç bir şey yapamazsak imece yapacağız ama bu sorunu çözeceğiz. Ve Borçka’da musluktan kana kana su içeceğiz. Ben bunun özsünü buradan veriyorum.”

İNSANLAR ŞEHİRDE DE HAYVANCILIK YAPACAKLAR!
“Altı ay köyde altı ay şehirde yaşayan insanlarız. Ahırlarımız kaldırıldı. Kimileri malından olmamak için köyde kaldı kimileri de hayvanlarını ederinin altında bir maliyetle, zararına sattı. Gelecek yazın sonunda bu sorun çözülmüş olacak. Akılcı bir proje ile kışın şehirde oturarak, hayvanlarınıza bakacak, her sabah taze sütünüzü sağacak, sağlıklı beslenmeye devam edeceksiniz. Bu çok zor bir şey değil. İnanın öyle büyük paralar da istemiyor. İnsana ve üretene saygı gösterin yeter.
Hayvancılığa halkımızı teşvik edeceğiz, istihdam alanı sağlamış olacağız. Borçka’ya gerçekten gönül vermiş iş adamları var. Bu iş adamlarına ulaşıp hayvan aldıracağız. Geliri olmayan ya da düşük olan ailelere verip “ Bu hayvan senin, sen buna bak, sütünü de biz alacağız” diyeceğiz.

BORÇKA’NIN HAYVANSAL VE TARIMSAL ÜRÜNLERİ İÇİN MARKA ALACAĞIZ
Bir marka oluşturup kendi tereyağımızı, sütümüzü, yoğurdumuzu, peynirimizi yapıp satacağız. Bir nevi mandıracılık yapacağız. Yeni istihdam alanları oluşturacağız. Eskiden çok çalışıp üretime katkı sağlanıyordu. Yine öyle olmalıyız. Tüketen değil üreten toplum olmalıyız. Düşünün, fındık içi için bir atölye hazırlasak ve fındığı da biz alsak. Borçka Karadeniz Bölgesi’nde en çok turist alan ilçe oldu. Fındık içini biz hazırlayıp satsak fena mı olur? Aynı şekilde kendi balımızı da. Üretici kazanınca biz de kazanırız.

SOKAK HAYVANLARI SORUNUMUZ KALMAYACAK
Sokak hayvanlarıyla ilgili çok şikâyet geliyor. Bir hayvansever olarak söz veriyorum hiçbir hayvan zehirlenmeyecek, ölüme terk edilmeyecek. Barınak yapacağız. Bu konuda daha güzel çalışmalarımız zaman içinde olacaktır. Bazı şeyler zaman içinde aşılır, başarılır.

BORÇKA BELEDİYESİNİN KAPISI HEP AÇIK OLACAK
GELİR GİDER TABLOSUNU GİRİŞE ASACAĞIZ

“Bir kardeşimiz, Borçka’nın iyi yönetilmediğini söyledi.. Zaten her şey iyi gitseydi ben aday olmazdım. Biz kapıları sökeceğiz demiyoruz. Ama Belediye halkındır. Dolayısıyla belediye kapısı 7/24 halka açık olacak. Bütün siyasiler aynı şeyleri söylüyor diyebilirsiniz. Hayatım da yalan konuşmadım. Öğrencilerime, dürüstlüğü, doğruluğu, ahlakı, insan olmayı öğrettim. Arkamızdan güzel konuşulsun, iyi anılalım herkesin yüzü gülsün diye aday oldum. Önce aileme daha sonra Borçka halkına mahcup olmak istemiyorum. Bunun için mesai kavramını ortadan kaldırıp günün her saatinde kendisine ulaşılabilen bir başkan olacağım. “

“PAZARI TEKRAR ŞEHRE GETİRECEĞİZ”
“Sizin istemediğiniz hiç bir projeyi hayata geçirmeyeceğiz. Pazar yeri geniş ve güzel oldu evet ama şehir merkezine çok uzak. Tek sorun uzaklık. Eski Pazar yerinin olduğu yerdeki birçok esnafı ziyaret ettim. Pazar yerini eski yerine ya da yakın bir yere almazsanız bizden oy beklemeyin dediler. Eski Pazar yerinin ıslahını yapıp pazarı tekrar şehir içine getireceğiz. Halkın taleplerini yerine getirmek belediyenin görevidir. Bu halkın talebi olarak tarafımıza iletilmiş en önemli konulardan birisidir.
“Yeni Pazar yerini de halkın arzusuna göre şekillendireceğiz. Mesela durumu olmayan düğün salonlarına ücret ödeyemeyenler için bir düğün salonu olabilir. Belediyenin evlenecek çiftlere hediyesi olur. Kültür merkezi olabilir. Toplantı salonumuz yok. Dediğim gibi halk ne istiyorsa onu yapacağız. Gerekirse projelerimizi referandum şeklinde halka sunacağız ve ona göre işler yapacağız. “

BEN “A” PARTİSİNİN “B” PARTİSİNİN DEĞİL,
BORÇKA’NIN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM
İmar barışında iki tane inşaat mühendisini belediye bünyesinde çalıştıracağız. Dışarıda 30 bine çizilen projeyi 10 bine yaptıracağız. Bütün maliyeti üstleneceğiz dersek yalan olur.
Tanıdığa on katlı apartman tanımadığımıza beş katlı yeter demeyeceğiz. Borçka’nın doğasına havasına uygun bir standart belirleyip herkese aynı imkanı sunacağız. Buna adalet denir. Adil bir başkan olacağım. Ben Borçka’nın başkanı olmak istiyorum. A partisinin B partisinin değil. Borçka halkı bilinçli seçmendir. Kimseye saplantılı değil. Görevini yapana icazet verir, Görevini yapamayana güle güle demesini biliyor. Ben başkan olduktan sonra gelip söylediklerimi hatırlatın sorun. Beş yıl sonra ben de görevimi yapamadıysam başka bir adayı birlikte destekleriz.

ŞEFFAF ÖZÜ SÖZÜ BİR HESAP VEREN BİR BELEDİYECİLİK
GELİR- GİDER TABLOMUZ BELEDİYENİN GİRİŞİNE ASILACAK

Biz her şeyi göz önünde yapacağız. Gelir gider tablosunu belediyenin girişine asacağız, herkes görecek. Belirleyeceğimiz halk günleri dışında isçiler neredeyse biz de çizmelerimizi giyip orada olacağız. Güzel davetiniz, güler yüzünüz ve hoş sohbetiniz için teşekkür ediyorum.

HABER: İREM AYDIN