Eski Vali Necmettin Kalkan, Hüseyin Avni Mutlu İle Birlikte Tutuklandı

0
601

ARTVİN – Artvin’in eski Valisi Necmettin Kalkan, FETÖ Soruşturması kapsamında çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

FETÖ’ nün darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alınan ve aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da bulunduğu 12 kişi ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilen 6 eski merkez valisi 6, 1 vali yardımcısı ve 3 kaymakamın hakimlik işlemleri sona ererken, bu isimler tutuklanırken, tutuklanan eski merkez valilerinin arasında eski Artvin Valisi Necmettin Kalkan’da bulunuyor.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin sürdürülen soruşturmalar kapsamında gözaltına alınan ve aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Artvin eski Valisi Necmettin Kalkan’ın aralarında bulunduğu şüpheliler 4 Ağustos Perşembe günü sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da aralarında bulunduğu 8 vali, 1 vali yardımcısı, 3 kaymakamın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Çevik Kuvvet otobüsüyle Bayrampaşa Devlet Hastanesine götürülen şüpheliler, burada sağlık kontrolünden geçirildi.

Şüpheliler, hastaneye giriş ve çıkışlarında vatandaşlar tarafından protesto edildi. Bazı vatandaşlar Çevik Kuvvet otobüsünü yumruklarken, bazıları “Vatan hainleri, bunları asacaksınız” diye bağırdı.

FETÖ’nün darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alınan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da aralarında bulunduğu şüpheliler terör örgütü üyeliği suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

12 kişi tutuklandı

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilen 8 vali, 1 vali yardımcısı ve 3 kaymakamın hakimlik işlemleri sona erdi.

Nöbetçi İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, eski İstanbul Valisi Mutlu’nun da aralarında bulunduğu şüphelilerin “terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmalarına karar verdi. Aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski Artvin Valisi Necmettin Kalkan’ın da bulunan isimler tutuklama kararının ardından cezaevine gönderildi.

Kalkan Önce Görevden uzaklaştırılmıştı

İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile birlikte tutuklanan isimler arasında bulunan Artvin’in eski Valisi Necmettin Kalkan, İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla daha önce görevden uzaklaştırılan 29 Merkez Valisi ve 1 İl Valisi’nin isim listeleri arasında yer almıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın 18 Temmuz 2016 sabah saatlerinde aldığı karar ile 30 Merkez Valisi görevinden alınmıştı. Görevden alınan Valiler listesindeki isimlerden biri de Artvin’in eski Valisi Necmettin Kalkan oldu. 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla Artvin Valiliğine atanan ve 4 Ağustos 2013 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan Valiler kararnamesiyle Artvin valiliği görevinden Hakkâri Valiliğine atanmıştı. 23 Mayıs 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile Merkez valisi olmuştu. Evli ve 2 çocuk babası olan Necmettin Kalkan, FETÖ Soruşturması kapsamında açığa alındığı ve hakkında idari soruşturma başlatıldığı belirtildi. Kalkan’ın idari soruşturma sonucunda meslekten men edilip edilmeyeceği belli olacak. Haber Artvin’de şaşkınlığa neden olurken, Kalkan’ın döneminde Atatürk Anıtı’nın açılışında yaşanan polemikler ve Artvin Borçka Karayolu’nun asfalt şantiyesinin mühürlenmesi olayları yaşanmış ve kamuoyu bu konuları uzunca bir süre tartışmıştı.