Eti Bakır grevdeki işçileri korkutmaya çalışıyor

0
798

Eti Bakır A.Ş.’nin Artvin Cerattepe ve Murgul Damar’daki işletmelerinde çalışan maden işçileri eş zamanlı olarak 9 Ocak gecesi saat 02.00’de greve başladılar.

Üretimin tamamen durduğu işletmede, maaşların yükselmesi ve maaş koşullarının iyileştirilmesi talebi ile hak ettikleri maaşı alamadıklarını iddia eden işçiler, talepleri karşılanana kadar grevi sürdüreceklerini dile getirdi.

Grev başlamasının ardından Eti Bakır A.Ş. yetkilileri, işçi temsilcilerini görüşmek için idari binaya çağırdığı, fakat işçilerin kesin bir sonuç almadan idari binaya gidip görüşmeyi reddettiği iddia edildi.

İş başı yapın yoksa işlem yapılacak

Murgul Siyanüre Hayır Platformu tarafından paylaşılan bilgiye göre, Eti Bakır A.Ş tarafından işçilere atılan mesajda “İşverenliğimizin Artvin Murgul’da bulunan işyerlerinde 09.01.2018 ve 10.01.2018 tarihlerinde ilgili mevzuat kapsamında haklı kabul edilebilecek bir neden bulunmaksızın iş başı yapmadığınız ve hatırlatılmasına rağmen 4857 sayılı işkanunun 25/2-h maddesine istinaden yapmakla ödevli bulunduğunuz görevleri yapmadığınız tespit edilmiştir.11.01.2018 tarihinde, işyerindeki vardiyanıza gelerek iş başı yapmanız gerektiği, aksi takdirde hakkınızda iş kanununun ilgili maddeleri uyarınca işlem yapılacağı hususunu,Tebliğ ve ihtar ederiz.” ifadelerine yer verildi.