Etten sonra hamsi de ithal edilecek!

0
402

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan, “Hamsi satıcıyı da tüketiciyi de şu anda mutlu etmiyor. Yıl başından sonra Gürcistan da avlanan hamsi tezgahlardaki yerini alacaktır” dedi.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan yaptığı açıklamada, hamsinin göç etmesi nedeniyle Türk balıkçıların bir süredir Gürcistan’a yöneldiğini belirtti.

Türkiye de hamsi avının son günlerde çok azaldığını ifade eden Arslan, bununla birlikte fiyatların da yüksek olduğunu dile getirdi.

Arslan, Türkiye deki hamsi avının sonuna yaklaşıldığına işaret ederek, “Hamsi satıcıyı da tüketiciyi de şu anda mutlu etmiyor. Çok az miktarda avcılık var. Yaklaşık 10 gündür tezgahlarda iyi miktarda hamsi göremiyoruz. Göç eden hamsi tekrar döner mi onu da bilemiyoruz.” dedi.

Hamsi için bundan sonraki süreçte olumlu bir tablo olmadığını dile getiren Arslan, “Yeni yılda Gürcü hamsisi tüketeceğiz. Yıl başından sonra Gürcistan’da avlanan hamsi tezgahlardaki yerini alacaktır. Yani göç eden hamsi avlanıp Türkiye’ye getirilecek.” diye konuştu.