Gıda-İş, ÇAYKUR Genel Müdürünü istifaya çağırdı

0
562

DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası, “Kadın sporculara destek vermek günahtır” diyen ÇAYKUR Genel Müdürünü özür dileme ve istifa etmeye çağırdı.

DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası, “Kadın sporculara destek vermek günahtır” diyen ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’yu kadınlardan özür dilemeye ve istifa etmeye çağırdı.

Gıda-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu Üyesi Sedef Erdal tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Çayın yetiştirilmesinden, işlenmesine kadar her kademede kadınların emeği vardır” denildi.

Rize Yeşilçay Spor Kulubü Kadın Futbol takımı 2. başkanı Alaettin Onay’ın, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’dan takıma destek talep etmesi üzerine, Genel Müdür Sütlüoğlu’nun ‘Kadın sporculara yardım yapılması günahtır’ dediğini hatırlatan Erdal, şu açıklamayı yaptı:

“Bu ifadenin kullanılması kullanması çağ dışı anlayışın ürünüdür. İmdat Sütlüoğlu’nun açıklaması iktidarın muhafazakâr toplum yaratma ve dayatma anlayışı içinde bütünün bir parçası olarak ifade ettiği bir söylemdir ve toplumu muhafazakarlaştırma anlayışından bağımsız olarak ele alınamaz.

‘ÇAYKUR’DA BİNLERCE KADININ EMEĞİ VARDIR

İşçi ve emekçilerin vergileriyle kurulmuş ve bugüne gelmiş olan ÇAYKUR işletmesinde binlerce emekçi kadının alın teri ve emeği vardır. Kamu kaynaklarını har vurup harman savuran yönetim anlayışının, söz konusu kadın sporcular olunca, yardım etmeyi “günah” olarak görmeleri ülkedeki politik atmosferin ve yönetenlerin anlayışının yansımasından başka bir şey değildir. ÇAYKUR, emeğiyle Çayı var eden kadınlarındır, kadınları yok sayan genel müdürlerin değil. Çayın yetiştirilmesinden, işlenmesine kadar her kademede kadınların emeği vardır ve ÇAYKUR kadınların emekleri üzerinden yükselen bir kamu kuruluşudur. ÇAYKUR, kaynaklarının taşeronlaştırma yolu ile yandaş şirketlere hibe edildiği, yandaşlara olanak olarak sunulduğu bir kuruluş haline getirildi. Son olarak uluslararası kaynak sağlama adına
varlık fonuna devredilen işletmenin kaynakları denetim dışına çıkarılarak akıbeti belirsiz hale
getirilmiştir. Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu’nun açıklaması kamu kurumlarının hangi anlayış
tarafından yönetildiğinin açık göstergesidir.

ÖZÜR DİLEMELİ VE İSTİFA ETMELİDİR

İmdat Sütlüoğlu’nun cinsiyetçi anlayışını kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Bütün kadın sporculardan ve kadınlardan özür dilemeli ve görevinden istifa etmelidir. Cinsiyetçi bir yönetim anlayışı istemiyoruz. Bütün kadın örgütlerini, ÇAYKUR’un kadın çalışanlarını ve sporcu kadınları bu anlayışa karşı mücadele etmeye ve dayanışmaya çağırıyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)